Większe moce produkcyjne i redukcja emisji CO2 w zakładzie ISOVER - inwestycja Saint-Gobain w Gliwicach

Fot 2. ISOVER Piec hybrydowy.jpg
Fot 2. ISOVER Piec hybrydowy.jpg

 

Nowa inwestycja Saint-Gobain w Polsce o wartości 70 milionów złotych to hybrydyzacja pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie Isover. Piec służący do wytopu szkła, rozgrzewany do tej pory gazem zyskał dodatkowe źródło zasilania – system elektrod, co zwiększa moce produkcyjne zakładu o 10% jednocześnie redukując emisję CO2.

Hybrydyzacja, podobnie jak w przypadku samochodów, oznacza więcej niż jedno źródło zasilania. Pierwsze rezultaty przedstawiają się obiecująco i pozwalają na stwierdzenie, że dzięki zmniejszeniu zużycia gazu możliwa jest redukcję emisji CO2 na tonę wytworzonego produktu nawet do 6 proc. To kolejny krok w stronę spełnienia deklaracji złożonej podczas szczytu UN Global Compact w 2019 roku przez Grupę Saint-Gobain, właściciela Isover, dotyczącej całkowitej redukcji emisji netto CO2 do 2050 roku.

Michał Zakrzewski, Dyrektor ds. Operacyjnych Saint-Gobain Construction Products Polska
Michał Zakrzewski, Dyrektor ds. Operacyjnych Saint-Gobain Construction Products Polska

- Zwiększenie mocy produkcyjnych przy jednoczesnym obniżeniu emisji dwutlenku węgla to definicja tego, jak w praktyce rozumiemy ideę zrównoważonego rozwoju. To największa i najważniejsza inwestycja w naszym zakładzie od 15 lat – mówi Michał Zakrzewski, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Operacyjnych Saint-Gobain Construction Products Polska, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Saint-Gobain w Polsce.

To pierwszy projekt tego typu w ramach Grupy na świecie i najważniejszy od półtorej dekady w Gliwicach. 

Zobacz film

Energia elektryczna do zasilania elektrod nowego zhybrydyzowanego pieca od roku 2025 będzie pokryta gwarancjami pochodzenia ze źródeł odnawialnych w ramach zawartego przez Grupę Saint-Gobain w Polsce kontraktu vPPA (ang. Virtual Power Purchase Agreement) i będzie pochodziła z farm wiatrowych zlokalizowanych w Polsce.

Adam Marchacz, Dyrektor Fabryki ISOVER
Adam Marchacz, Dyrektor Fabryki ISOVER

Jedna z najbardziej złożonych inwestycji w historii gliwickiego zakładu Isover pociągnęła za sobą szereg modyfikacji linii produkcyjnej.

- Musieliśmy dostosować wszystkie instalacje do zwiększonej wydajności nowego pieca. Połączone siły pracowników Isover oraz specjalistów z firm zewnętrznych w liczbie blisko 200 osób pracowały wspólnie przez 12 tygodni. Ogrzewanie hybrydowe jest wydajniejsze, dodatkowo nie wymusza daleko idącej modyfikacji budynku hali produkcyjnej, a przede wszystkim konstrukcji samej piecowni – tłumaczy Adam Marchacz, Dyrektor Fabryki ISOVER w Gliwicach.

Hybrydyzacja pieca w Gliwicach to pierwsza tego typu inwestycja w światowych strukturach Grupy Saint-Gobain. W gliwickim zakładzie Isover zainwestowano dotąd blisko 800 mln. złotych.

Joanna Czynsz-Piechowiak, Prezes Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie
Joanna Czynsz-Piechowiak, Prezes Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie

- Cieszę się, że ta pionierska inwestycja w skali naszych globalnych struktur ma miejsce w Polsce i jest kolejnym elementem w ramach strategii redukcji emisji dwutlenku węgla w naszych zakładach. Dodatkową satysfakcją jest fakt, że efekty tego projektu inwestycyjnego wychodzą daleko poza nasze zakłady – produkowana w Gliwicach wełna szklana stosowana do ociepleń budynków pozwala ich właścicielom – firmom i osobom prywatnym, oszczędzać energię do ich ogrzewania zimą i utrzymania przyjemnego chłodu latem, przez co dodatkowo przyczynia się do obniżenia emisji CO2 w cyklu użytkowania obiektów – podsumowała Joanna Czynsz-Piechowiak, Prezes Grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie.