Hero Image
Saint Gobain 17 -edition awards
4 min

Zwycięzcy 17-tej edycji SAINT-GOBAIN ARCHITECTURE STUDENT CONTEST

52 zespoły studentów z 32 krajów wzięły udział międzynarodowym finale w Warszawie Wśród zwycięzców znaleźli się Polacy z Politechniki Śląskiej

Nagrody w 17. edycji międzynarodowego konkursu SAINT-GOBAIN ARCHITECTURE STUDENT CONTEST zostały przyznane. Zadaniem uczestników tej edycji, zorganizowanej w ścisłej współpracy z władzami miasta Warszawa, było opracowanie projektu rewitalizacji obszaru położonego w pobliżu dworca kolejowego Warszawa Wschodnia, przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektów użytkowych, architektonicznych, środowiskowych i społecznych. Koncepcja zakładała zaprojektowanie nowego domu studenckiego i nowych mieszkań na wynajem oraz centrum spotkań i rozrywki w starym budynku fabrycznym, który jest wpisany do rejestru zabytków miasta.

Celem konkursu było opracowanie projektu, który miałby pozytywny wpływ zarówno na ludzi, jak i na planetę. Budynki miały być wysoce energooszczędne i możliwie jak najbardziej przyjazne dla środowiska, o niskiej emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia. Jednocześnie powinny przyczyniać się do dobrego samopoczucia mieszkańców, tworząc zdrowe i wygodne przestrzenie do życia.

Benoit Bazin

“Ogromne wrażenie wywarła na mnie wysoka jakość projektów zaprezentowanych w tym roku przez studentów. Nie tylko z perspektywy architektonicznej, ale także pod kątem uwzględnienia aspektów środowiskowych i społecznych. Jury nie miało łatwego zadania przy wyborze zwycięzców. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że Saint-Gobain może dać szansę na pokazanie się temu nowemu pokoleniu architektów, które doskonale wpisuje się w nasz cel: "Making the world a better home", powiedział Benoit BAZIN, CEO Grupy Saint-Gobain.

Jurorzy byli zachwyceni wysoką jakością projektów zgłoszonych przez studentów. Z roku na rok poziom projektów wzrasta, a aspekty środowiskowe stanowią obecnie integralny element sposobu myślenia studentów, przy jednoczesnym zachowaniu jednoznacznie społecznej funkcji architektury. 

Międzynarodowe jury w edycji 2022 – TUTAJ

Saint Gobain 17 -edition awards

Pierwsze miejsce zdobył projekt nr 41 – “Chain of Change” z Finlandii – zobacz projekt

Zespół z Finlandii z Uniwersytetu w Oulu, w składzie Marty Stewart i Kalle Oiva, którzy przygotowywali projekt pod okiem nauczyciela Petri Aarnio.

Finland-1st-prize

Jury jednogłośnie doceniło projekt o bardzo wysokiej jakości architektonicznej, technicznej, środowiskowej i społecznej. Ta niezwykle oryginalna architektura jest jednocześnie wyjątkowo dobrze zintegrowana z najbliższym otoczeniem. Dzięki kontrastowi między fasadami oferuje zdumiewające bogactwo perspektyw. Układ budynków sprzyja kształtowaniu się prawdziwej społeczności studenckiej. Wykorzystanie odnawialnej energii słonecznej zostało dobrze wkomponowane w wysoce energooszczędny i okrągły budynek. Proponowana renowacja starej fabryki pozwala zachować autentyczny charakter historycznego dziedzictwa miasta.

Latvia-2st-prize

Drugie miejsce i nagrodę studentów zdobył projekt nr 12 – “Rust Green” z Łotwy - zobacz projekt Zespół łotewski z Politechniki w Rydze. Autorzy projektu to Edgars Plocins, Rojs Rozentāls, a opiekun merytoryczny to Edgars Bondars.

Latvia-2st prize

Projekt ten, doskonale wkomponowany w otoczenie, tworzy bardzo szczególną, oryginalną i ciepłą atmosferę dzięki materiałom wybranym zarówno na elewacje zewnętrzne, jak i do wnętrz. Projekt zachowuje ludzką skalę i szczególnie dobrze odpowiada na potrzeby wszystkich odbiorców, zarówno użytkowników budynków, jak i mieszkańców okolicy. Wyróżnia się równowagą pomiędzy elementami budowlanymi i naturalnymi oraz inteligentnym uwzględnieniem aspektów środowiskowych.

3rd-poland-prize

Trzecie miejsce przyznano projektowi nr 27 – „Botanic Frame” z Polski - zobacz projekt

Studenci Politechniki Śląskiej - Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa przygotowali swoją koncepcję pod okiem profesora Andrzeja Dudy.

3rd-prize

Projekt ten bardzo dobrze integruje się z otoczeniem, zarówno pod względem estetycznym, jak i dzięki fizycznej otwartości na sąsiedztwo. Zaprojektowany z myślą o ułatwieniu życia społeczności studenckiej, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć sportowych, projekt umożliwia łatwy dostęp ze wszystkich stron do atrakcyjnego zielonego parku, z oryginalnymi rozwiązaniami zmniejszającymi zanieczyszczenie powietrza.

Prize-Mexico

Specjalną nagrodę jury otrzymał projekt nr 52 – „Econtainer Student Living” z Meksyku - zobacz projekt Zespół z Meksyku. Alon Shporen Tartakovski, Alejandro Gorshtein Czonstkowsky i Lucas Saldivar Cueto-Felgueroso, studenci Uniwersytetu Iberoamericana z Miasta Meksyk przygotowali pracę konkursową pod okiem Gerardo Velazqueza Floresa.

Special-prize-Mexico

Jury szczególnie doceniło narrację, jaką stworzyli uczniowie wokół swojego projektu, dostrzegając interesujący związek między historią Polski, cyrkularnością i lokalizacją projektu. Projekt ma bardzo szczególną estetykę, a jednocześnie dobrze integruje się z otoczeniem, zwłaszcza dzięki łatwej komunikacji z i do miejsca realizacji.

Celem konkursu, który został przeprowadzony po raz pierwszy w 2004 roku głównie z myślą o studentach architektury, inżynierii i wzornictwa, jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia studentów w realizacji projektów opartych na rzeczywistych potrzebach danej dzielnicy lub miasta, z zastosowaniem zasad zrównoważonego budownictwa firmy Saint-Gobain w celu stworzenia przestrzeni życiowej, w której szanuje się zarówno naszą planetę, jak i dobrostan mieszkańców. Studenci po raz pierwszy mieli możliwość oszacowania wpływu na środowisko przy użyciu narzędzia do analizy cyklu życia dostarczonego przez naszego partnera OneCLick LCA.

Nota prasowa – TUTAJ