Hero Image
Wystawa Gliwice
3 min

Wystawa „LA DÉFENSE A GLIWICE”

Saint-Gobain GLASS sponsorem plenerowej wystawy fotografii poświęconej architekturze współczesnej i dziełom sztuki podparyskiej La Défense. To właśnie w sercu tej dzielnicy mieści się siedziba Grupy Saint-Gobain.

Fotografie prezentują nowoczesne centrum biznesowe XXI wieku, smukłe oryginalne wieżowce, efekt postępu technicznego i zastosowania najnowocześniejszych technologii. Architekturę i dzieła sztuki z aluminium, stali oraz szkła. Tego ostatniego nie brakuje w wieżowcach, w tym w budynku Saint-Gobain Tower siedzibie Grupy Saint-Gobain zlokalizowanej w sercu tej dzielnicy, a której zdjęcia można obejrzeć na jednej z plansz. Sponsorem wystawy jest Saint-Gobain Glass marka oferująca rozwiązania w zakresie szkła budowlanego – najbardziej widocznego w naszej szklanej wieży w Paryżu.

 

Wystawa

W 2018 roku, La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine, obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrów biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, mieszkalnego, wystawienniczego i rozrywkowego. Na tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, liczne fontanny o artystycznych formach, kawiarnie i restauracje.

Nazwa dzielnicy pochodzi od rzeźby La Défense de Paris (Obrona Paryża), zainaugurowanej w 1883 r., autorstwa Louisa-Ernesta Barriasa, upamiętniającej żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej.

Najsławniejszy, jak dotychczas, obiekt La Défense to Wielki Łuk - La Grande Arche 1989, architektów: Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru i przechodzącej przez słynny, paryski Łuk Triumfalny na placu Gwiazdy.

Urbanistyczne zagospodarowanie La Défense, której głównym elementem jest rozdzielenie poziomu komunikacji pieszej i samochodowej, wzbogacone zostało interesującymi realizacjami architektonicznymi, w tym, m.in.: Cnitem 1958, architektów: Camelota, De Mailly i Zehrfussa; Wieżą Total 1985, architektów: Saubota, Julliena, Menkesa, Webba i Zerafa; Wieżą EDF 2001, architektów: Peia i Saubota. Najwyższym obecnie wieżowcem jest 231 metrowy, o 56 kondygnacjach, wieżowiec First, Dacberta i Stenzela, o kształcie trójramiennej gwiazdy, wybudowany w 1974 r. i ponownie otwarty po przebudowie w 2011 r.

Zrealizowana w 2020 r., architektoniczna perełka Saint-Gobain Tower, wysokości 165m, projektu architektów D. Valode i J. Pistre, jest wykonana z całości ze szkła i można ją porównać do grupy trzech kryształów wychwytujących i rozpraszających światło, grających na odbiciu i przezierności. Posiada 44 poziomy, w tym 38 nad poziomem La Défense. Wykonana jest z ponad 80 materiałów i rozwiązań Saint-Gobain. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom wieża Saint-Gobain jest ekologiczna i energooszczędna co potwierdzają otrzymane certyfikaty środowiskowe LEED i BREEAM i HQE.

Wystawa

La Défense, muzeum pod gołym niebem, wzbogaciła się z upływem czasu o zachwycające dzieła sztuki, rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m.in. « Pająk » 1976 Caldera, « Kciuk » 1994 Césara, « Komin » 1995 Morettiego, « Podwójny totem » 1976 Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej, czy Selingera - żydowskiego artysty polskiego pochodzenia.

Interesująca architektura, jak również urbanistyczne zagospodarowanie tej części paryskiego przedmieścia, jest doskonałym przykładem na dialog pomiędzy dynamiczną dzielnicą La Défense a przeobrażającymi się w dniu dzisiejszym polskimi miastami.

La Défense à Gliwice 1
La Défense à Gliwice 2
La Défense à Gliwice 3
La Défense à Gliwice 4

Wystawa jest eksponowana w dniach 1-27 lipca 2022, przy ul. Sienkiewicza, w Parku im. Fryderyka Chopina w Gliwicach. Honorowy patronat nad wystawą objął Pan Prezydent Miasta Gliwice - Adam Neumann.

Zapraszamy mieszkańców Gliwic i okolic do obejrzenia wystawy.