Hero Image
Warszawa 2050
2 min

Warszawa 2050 | stolica Polski oczami młodych

W centrum Warszawy przy Pawilonie Architektury Zodiak otwarto wystawę „Warszawa 2050 – miastem przyszłości”, inspirowaną raportem Polskie Miasta Przyszłości 2050. Wraz ze współorganizatorem m. st. Warszawa studenci Politechniki Warszawskiej przedstawiają stolicę, którą możemy ujrzeć za 30 lat.

Program Polskie Miasta Przyszłości 2050 wciąż „żyje” i cieszy się zainteresowaniem. Niedawno minął rok od jego rozpoczęcia i do tego czasu zdążył zainteresować i natchnąć do działania wiele osób. Kilka miesięcy temu powstała studencka wersja raportu o nazwie „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych”, która również zetknęła z sympatią władz miast oraz mediów. Koło Naukowe Architektury Jutra z Politechniki Warszawskiej, które w „ odświeżonej” wersji raportu zajęło się przygotowaniem wizualizacji, postanowiło przekuć swoją wiedzę i umiejętności w coś nowego.

Warszawa 2050

Studenci wzięli na warsztat miasto, w którym studiują. Przeanalizowali różne miejsca Warszawy i wybrali, te które według nich można by przekształcić w taki sposób by lepiej odpowiadały potrzebom mieszkańców i całego miasta oraz wyzwaniom klimatycznym. A są to: Podmoście i Bulwar Karskiego na Starym Mieście, place Teatralny i Konstytucji, ulica Targowa na Pradze Północ, ulica Waliców, Dworzec Wschodni, Most Śląsko-Dąbrowski, a nawet Aleje Jerozolimskie.

 

Warszawa 2050

Lokalizacje te zostały sfotografowane  i na podstawie zdjęć stworzono  wizualizacje, które przedstawiają te same miejsca wzbogacone o większą przestrzeń dla pieszych, zieleń, a także lepszą i bardziej estetyczną infrastrukturę, a wszystko to projektowane w myśli zrównoważonego rozwoju. Nie zabrakło także odważnych pomysłów jak wiszące w powietrzu akwarium-oceanarium. Kadry tych wizualizacji zostały zestawione z wcześniej wspomnianymi zdjęciami z obecnym stanem tych miejsc, które dziś Warszawiacy mogą obejrzeć  w centrum, przy Architektonicznym Pawilonie Zodiak.

Wystawa potrwa do 18 września. Zapraszamy.