Hero Image
Architecture
3 min

Sześcioro studentów będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym finale ARCHITECTURE STUDENT CONTEST

Trzy dwuosobowe zespoły studentów reprezentujących Politechniki Wrocławską i Śląską wywalczyły awans do globalnego finału Saint-Gobain Architecture Students Contest, który odbędzie się w czerwcu br., po raz pierwszy w Polsce. Warszawa będzie gościć finalistów z blisko 40 krajów, reprezentujących najlepsze ośrodki akademickie na świecie, których zadaniem był koncept architektoniczny dotyczący Warszawy. Konkurs organizowany jest od 2004 roku.

Architecture Student Contest

Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann pod opieką dra inż. arch. Tomasza Głowackiego z Politechniki Wrocławskiej zwyciężyły w krajowych finałach organizowanego od 2004 roku przez Grupę Saint-Gobain, globalnego Architecture Student Contest. Drugie miejsce zajęli studenci Politechniki Śląskiej – Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa, pod opieką dra inż. arch. Andrzeja Dudy, a trzecie - Aleksandra Stępniowska i Wojciech Bandyk również z Politechniki Wrocławskiej pod okiem opiekuna zwycięzców polskich finałów konkursu. Wszystkie trzy zespoły zakwalifikowały się do światowego finału, który po Saint-Denis, Mediolanie i Dubaju w ostatnich latach, po raz pierwszy zorganizowany zostanie w czerwcu w Polsce, w Warszawie.

W tegorocznej edycji konkursu przed studentami postawiono wyzwanie rewitalizacji działki położonej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia poprzez zaprojektowanie renowacji obiektu starej fabryki przy ulicy Berka Joselewicza, a także projekt komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Proponowane rozwiązania muszą być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030.

- Architecture Students Contest to globalny i w pełni profesjonalny konkurs architektoniczny. Studenci pod okiem opiekunów merytorycznych ze swoich uczelni stają przed zadaniem takim, z jakim spotkaliby się zawodowi architekci. Dzięki temu zyskują bezcenne doświadczenie, od razu w kontekście międzynarodowym o najwyższym możliwym zasięgu – mówi Michał Ciesielski, przewodniczący jury krajowego finału konkursu.

Zgłaszane projekty oceniane są według jednolitych kryteriów na całym świecie – najpierw w finałach krajowych, a następnie w finale globalnym. Pod uwagę brane są jakość architektoniczna projektu i zgodność z planem zagospodarowania i założeniami inwestycji, spełnienie kryteriów technicznych, detale konstrukcyjne i prawidłowe zastosowanie produktów i systemów uwzględnionych w projektach.

W polskim finale, prócz trzech nagród głównych gwarantujących udział w finale międzynarodowym, przyznano trzy wyróżnienia.

W kategorii Zrównoważony Rozwój Jury wyróżniło projekt Pauliny Góreckiej z Politechniki Krakowskiej, która przygotowała pracę konkursową pod okiem dra inż. arch. Wojciecha Wichera, profesora Politechniki Krakowskiej. Roksana Gleizner i Agnieszka Laska z Politechniki Wrocławskiej pod opieką dr inż. arch. Anny Berbesz zostały wyróżnione w kategorii Design, natomiast Katarzyna Kowalczyk z Politechniki Śląskiej, której opiekunem był dr inż. arch. Andrzej Duda zdobyła wyróżnienie w kategorii Innowacje.

Globalny finał Architecture Students Contest odbędzie się w Warszawie, od 8 – 10 czerwca br.

Partnerami konkursu są World Green Building Council, Ambasada Francji w Polsce, Miasto Stołeczne Warszawa i One-Click LCA.

Więcej informacji o Architecture Students Contest: https://architecture-student-contest.saint-gobain.com