Health & safety
4 min

Saint-Gobain przystosowuje swoje zakłady na potrzeby walki z pandemią COVID-19

logo Saint-Gobain
Saint-Gobain przystosowuje swoje zakłady na potrzeby walki z pandemią COVID-19

Saint-Gobain mobilizuje swoje zakłady produkcyjne do wytwarzania materiałów medycznych oraz komponentów i produktów, które mogą zostać wykorzystane do budowy tymczasowych szpitali.

Dla przykładu, priorytetem aktywności Life Sciences będącej częścią Grupy Saint-Gobain jest obecnie wytwarzanie i dostarczanie wyrobów na potrzeby walki z koronawirusem COVID-19, w tym zestawów jednorazowych stosowanych w rozwoju nowych terapii, a także komponentów urządzeń ratujących życie, takich jak respiratory czy pompy infuzyjne. Dwanaście zakładów produkcyjnych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach zostało aktualnie wyznaczonych do wytwarzania, w szczególności, giętkich przewodów, łączników, elementów mocujących, filtrów ,czy membran, które mają bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemów medycznych służących do diagnozowania, leczenia i opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem COVID-19. Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu wybranych zakładów Saint-Gobain we Francji udało się 15-krotnie zwiększyć wydajność produkcji silikonowych membran stosowanych w respiratorach, które są obecnie tak bardzo potrzebne służbie zdrowia.

Produkcja wyrobów innych niż te o krytycznym znaczeniu została przeniesione do innych zakładów, które również dostosowały swoją działalność w tym celu.

Oprócz wytwarzania kluczowych komponentów i produktów medycznych, Saint-Gobain dostarcza również ściany działowe i płyty gipsowe na potrzeby budowy lub przekształcania stadionów i hal sportowych w szpitale polowe oraz niezbędną adaptację domów pomocy społecznej. Ma to miejsce szczególnie we Francji, Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz Wielkiej Brytanii, gdzie firma Saint-Gobain pomogła przekształcić pawilon wystawienniczy w ogromny, tymczasowy szpital na 4000 łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem Covid-19.

W tym samym obszarze działalności, firma Saint-Gobain wraz z innymi przedsiębiorstwami z branży budowlanej, odpowiedziała na zapotrzebowanie zgłoszone przez francuskie Ministerstwo ds. Sił Zbrojnych dotyczące innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiłyby budowę terenowych szpitali z prefabrykatów, które byłyby gotowe do działania w sześć tygodni. Te placówki szpitalne składające się z prefabrykowanych modułów drewnianych wielokrotnego użytku będą mieścić około piętnaście sal intensywnej terapii o wymiarach 4 x 4 metry lub 4 x 5 metrów, centralny korytarz z oknami zapewniającymi podgląd wszystkich sal, a także zaplecze i pomieszczenia magazynowe. Saint-Gobain zamierza wnieść wkład do tego projektu w postaci dostaw takich materiałów jak płyty gipsowe, wełna mineralna i panele drewniane.

Materiały wytwarzane przez obszar Life Sciences wykorzystywane w walce z koronawirusem Covid-19

1/ APARATURA DIAGNOSTYCZNA

Filtr z wkładem z granulowanego węgla aktywnego firmy Saint-Gobain stanowi integralny komponent urządzeń do analityki molekularnej wykorzystywanych w diagnozowaniu obecności wirusa COVID-19 w organizmie. Silikonowe przewody, a także silikonowe wytłoczki i filtry są używane w produkcji reagentów (tzn. wszystkich produktów zawartych w testach wchodzących w reakcje chemiczne identyfikujące obecność wirusa), na które jest obecnie ogromne zapotrzebowanie na całym świecie. Komponenty te są niezbędne, aby zapewnić dostępność tych kluczowych narzędzi diagnostycznych.

 

2/ SYSTEMY PODTRZYMYWANIA FUNKCJI ŻYCIOWYCH PACJENTA

Urządzenia wspomagające oddychanie

Saint-Gobain jest dostawcą dwóch kluczowych komponentów do respiratorów: zestawów wentylacyjnych składających się z formowanej silikonowej rurki i przewodów łączących je z respiratorem. Części te przeznaczone na rynek europejski i amerykański są produkowane w Beaverton (USA) oraz w Saint- Quentin Fallavier i Charny (Francja). Na potrzeby mobilnych urządzeń stosowanych w intensywnej terapii, Grupa wytwarza także we Francji silikonowe membrany używane w respiratorach ratunkowych na rynki Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji.

Zestawy infuzyjne

Saint-Gobain dostarcza silikonowe przewody wytwarzane w Saint-Quentin-Fallavier we Francji, które służą do produkcji zestawów infuzyjnych. Urządzenia te wykorzystywane są na oddziałach intensywnej terapii, szczególnie w przypadku pacjentów z COVID-19.

Pompy infuzyjne

Saint-Gobain produkuje w Stanach Zjednoczonych pompy infuzyjne na rynki USA i Europy. Są to urządzenia o wysokiej wydajności, do których anestezjolodzy i lekarze na oddziałach intensywnej opieki medycznej mogą podłączyć do czterech modułów, co umożliwia jednoczesne przeprowadzenie czterech niezależnych wlewów.

Systemy filtracji

Filtry wytwarzane w fabrykach Saint-Gobain w Chinach są wykorzystywane w Europie w głowicach prysznicowych na oddziałach intensywnej opieki medycznej, aby chronić pacjentów z upośledzoną czynnością układu odpornościowego. Filtry te są niezbędne, aby uniknąć narażania pacjentów na inne źródła infekcji.