Hero Image
Saint-Gobain i Tion Renewables AG
2 min

Saint -Gobain i Tion Renewables AG podpisały długoterminową umowę zakupu zielonej energii elektrycznej

Grupa Saint-Gobain w Polsce i Tion Renewables (obecnie w trakcie zmiany nazwy z Pacifico Renewables Yield AG) podpisały 15-letnią umowę wirtualnego zakupu energii elektrycznej (PPA) z klauzulą „pay as produced” dla lądowych farm wiatrowych Tion Renewables w Polsce. Jest to jedna z największych umów PPA tego typu podpisanych w Polsce i kamień milowy na drodze Saint-Gobain do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.

Polskie turbiny wiatrowe firmy Tion Renewables. Fot. Tion Renewables AG

W ramach umowy PPA, 100% zielonej energii elektrycznej produkowanej przez polskie farmy wiatrowe Tion Renewables będzie sprzedawane na rynku i wirtualnie rozliczane po stałej cenie z Saint-Gobain.

Przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej z 20 turbin wiatrowych o mocy zainstalowanej ok. 52 MW wynosi ok. 190 GWh, co oznacza, że jest to jedna z największych umów PPA tego rodzaju, jaką kiedykolwiek podpisano w Polsce. Odpowiada to zasilaniu około 100 000 przeciętnych polskich gospodarstw domowych energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych każdego roku.

Umowa przyczynia się do realizacji celu Saint-Gobain, jakim jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku, a także wpisuje się w wizję Grupy, jako światowego lidera w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa. Jednocześnie wnosi ona wkład w globalne wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu, ochrony zasobów naturalnych oraz zapewnienia wszystkim ludziom komfortowych i godziwych warunków mieszkaniowych.

Ten 15-letni kontrakt, począwszy od 2025 roku, pokryje prawie 45% zapotrzebowania Saint-Gobain na energię elektryczną w Polsce. Pozwoli on zmniejszyć emisję CO2 o 135 000 ton rocznie, co odpowiada blisko 20% emisji Saint-Gobain z zakresu 1 i 2 w Polsce oraz 4% emisji CO2 Saint-Gobain z zakresu 1 i 2 w Europie.

Więcej informacji w komunikacie prasowym – TUTAJ

Tion Renewables AG

Saint Gobain logo

Tion logo