1 min

Realizacja Saint-Gobain Building Glass Polska nagrodzona Bryłą Roku 2017

Bryła roku 2017
Bryła roku 2017

Nagroda dla biurowca Bałtyk w Poznaniu, w którym wykorzystano szkło Saint-Gobain!

Biurowiec Bałtyk w Poznaniu został jednogłośnie okrzyknięty przez internautów Bryłą Roku 2017 w XI edycji plebiscytu. Do wykonania fasady wykorzystano szkło Saint-Gobain SGG COOL-LITE SKN 176 zapewniając wysoki współczynnik przepuszczalności światła i ochrony przeciwsłonecznej oraz szkło ognioochronne Contraflam Vetrotech zapewniając ochronę przeciwpożarową EI 60. 

Obiekt zaprojektowała uznana holenderska pracownia architektoniczna MVRDV. Architekci MVRDV, którzy zaprojektowali Biurowiec Bałtyk czerpali inspirację z siatki budynków poznańskiego "Okrąglaka" ukończonych przez Marka Leykama w 1949 r. Architekci stworzyli niesamowity obiekt, który nie dominuje nad resztą zabudowy miasta i dobrze uzupełnia wielkomiejską przestrzeń, perfekcyjnie komponując się z architekturą Poznania. Wydaje się, że bryła biurowca Bałtyk zmienia kształt w zależności od miejsca z którego jest oglądana.

Nathalie de Vries, jedna z głównych architektów w biurze MVRDV, podkreśla, że forma Bałtyku wynika z analizy zastanego kontekstu oraz elementów architektury Poznania, które holenderscy architekci uznali za ważne i inspirujące.

Forma fasady powstała z inspiracji Okrąglakiem, z którego to architekci zaczerpnęli motyw okien umieszczonych w strukturalnych ramach, które ciągną się od samego dołu aż po zwieńczenie budynku.