Poszerzona wersja raportu Polskie Miasta Przyszłości 2050. Co w nim znajdziemy?

Raport "Polskie Miasta Przyszłości 2050" to na tyle rozbudowana i cenna inicjatywa, że zdecydowaliśmy się podzielić ją na dwie części. Dziś z dumą dzielimy się najnowszą, rozszerzoną częścią tego dokumentu. Rzuca on nowe światło na takie kwestie jak struktura i wyposażenie budynków przyszłości. W odniesieniu do oczekiwanych korzyści i czasu potrzebnego na wdrożenie.
Niedawno mieliśmy przyjemność zaprezentować raport "Polskie Miasta Przyszłości 2050", czyli nowatorski efekt wielomiesięcznej ścisłej współpracy ekspertów Saint−Gobain oraz Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Przypomnijmy, że opiera się on na badaniu foresightowym, czyli takim, w którym wybiegamy daleko w przyszłość i badamy wpływ nieistniejących jeszcze rozwiązań na rzeczywistość. Wyniki i interpretacja badań są ilustracją tego, co będzie się działo z polskimi metropoliami w perspektywie najbliższych trzech dekad.
Przedstawiliśmy w raporcie trzy możliwe scenariusze rozwoju i szczegółowo opisaliśmy każdy z nich pod takim względem jak:
-
aktywność zawodowa ludzi,
-
struktura zamieszkania i budownictwo,
-
sposób spędzania czasu wolnego,
-
metody przemieszczania się,
-
działania na rzecz ochrony środowiska (i radzenia sobie z kryzysem klimatycznym).
Treść raportu daje nowe spojrzenie na aspekty życia, które jeszcze dziś wydają się być bardzo statyczne, a które mogą ulec zmianie. Jak szybko do tych zmian dojdzie? O tym, między innymi, mówi nasza kolejna publikacja, czyli rozszerzona wersja raportu. Jest już dostępna na naszej stronie internetowej, więc zachęcamy do zapoznania się z nią.
W rozszerzonej wersji nasi eksperci wyróżnili obiecujące rozwiązania, które obecnie są na etapie projektowania, więc nie są jeszcze powszechnie stosowane. Podzielono je na dwie główne kategorie: struktura oraz wyposażenie nowoczesnych budynków. Rozważono korzyści oraz czas potrzebny na upowszechnianie takich kwestii jak ekologiczne źródła energii, czy nowe technologie i systemy budowlane. Pod lupę wzięto także ślad węglowy związany ze stawianiem nowych obiektów.
Poszczególnym rozwiązaniom przypisano wartości:
-
RA (względna korzyść),
-
ETM (minimalny czas potrzebny do upowszechnienia).
W zaawansowanej wersji raportu można się zapoznać z graficznie przedstawioną matrycą 4CF, która uwzględnia właśnie RA i ETM. Każde z analizowanych rozwiązań oceniono pod kątem tych kryteriów.
Czego można się dowiedzieć z rozszerzonej wersji raportu "Polskie Miasta Przyszłości 2050"?
-
O 21 rozwiązaniach dotyczących struktury budynków w zakresie pozyskiwania energii, zarządzania gospodarką wodną, projektowania przestrzeni.
-
O 12 rozwiązaniach odnoszących się do wyposażenia budynków przyszłości: związanych z zarządzaniem energią, komfortem termicznym, izolacyjnością akustyczną, jakością powietrza.
-
O nowoczesnych technologiach i materiałach, które będą wykorzystywane w budownictwie w perspektywie 30 lat.
-
O wysoko rozwiniętych metodach opartych na sieciach przesyłu danych i sztucznej inteligencji w budynkach mieszkalnych.
Tym, którzy chcą przyswoić pełnię informacji i analiz na temat prognozowanych zmian w miastach, serdecznie polecamy zapoznanie się z całościowym, prawie 80−stronicowym dokumentem.
Zachęcamy do wspólnego udania się w fascynującą podróż po świecie możliwych scenariuszy rozwoju przygotowanych przez najlepszych ekspertów. Tak kompletna wiedza pozwoli jeszcze bardziej świadomie rozmawiać o nadchodzących zmianach i o tym, jak uczynić świat bezpieczniejszym, bardziej komfortowym miejscem do życia. Zgodnie z celem nadrzędnym Grupy Saint−Gobain: Making The World A Better Home.