4 min

Pierwsze miejsce w finale Multi Comfort Student Contest 2019 dla studentek z Politechniki Śląskiej!

Pierwsze miejsce dla studentek z politechniki śląskiej

W międzynarodowym finale konkursu Multi Comfort Student Contest 2019 zwyciężyły studentki z Polski.

Finał 15. edycji międzynarodowego konkursu Multi Comfort Student Contest odbył się w dniach 5-8 czerwca, w Mediolanie. W wydarzeniu wzięło udział 60 drużyn, które przedstawiły swoje projekty na arenie międzynarodowej. Pierwsze miejsce otrzymały studentki z Politechniki Śląskiej za projekt „CO. Living”!

Multi Comfort Student Contest jest skierowany do studentów architektury. Prestiż konkursu potwierdza ogromne zainteresowanie, ponieważ do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 2200 studentów z 34 państw i 199 renomowanych uczelni. Tym bardziej cieszy wiadomość, że pierwsze miejsce zdobyły reprezentantki Polski, Anna Toborek i Joanna Machera. Obie studentki to weteranki konkursu, które startują już trzeci raz i ponownie znalazły się w międzynarodowym finale.

Finał w Mediolanie

Organizatorem konkursu były Multi Comfort Saint-Gobain i miasto Mediolan. W tegorocznej edycji zadaniem uczestników było przedstawienie pomysłu na ożywienie i przywrócenie integracji z miastem okolic stacji metra Crescenzago zgodnie z wizją #milano2030. Komisja konkursu oceniała prace przede wszystkim pod kątem innowacyjności, energooszczędności oraz zgodności z założeniami budownictwa w standardzie Multi Comfort. Wizja projektu i jej założenia miały obejmować renowację trzech istniejących budynków i zagospodarowanie obszaru zgodnie z kontekstem lokalizacji i przestrzenią miejską. Prace podejmowały głównie temat lepszego komfortu życia, poszanowania środowiska oraz możliwości rozwoju społecznego w obrębie metra.

„W tym roku zadanie konkursowe było doskonałą ilustracją kilku głównych wyzwań, z którymi mierzą się obecnie miasta. Byłem ponownie pod wielkim wrażeniem entuzjazmu studentów i ich zaangażowania w prezentowanie swoich projektów uwzględniających rozwiązania Multi Comfort Saint-Gobain do obrazowania i budowania miast przyszłości. Miast, które mogą poprawić nasze codzienne życie i nasze samopoczucie, oraz miast, które również dbają o planetę. Gratulacje dla wszystkich uczestników.”  ̶  mówił Pierre-André de Chalendar.

Radny do spraw urbanistyki Mediolanu Pierfrancesco Maran podkreśla, że zwycięskie projekty skłaniają władze miejskie do opracowania nowych pomysłów na obszary, które wymagają przebudowy. Miasto potrzebuje innowacyjnych, wysokiej jakości rozwiązań, a propozycje studentów, którzy wyraźnie pracowali z pasją i zaangażowaniem, stanowią niewątpliwie cenny wkład.

 „Uczestnicy konkursu w swoich prezentacjach w ciekawy sposób wykorzystali wiele rozwiązań Saint-Gobain. Poziom prezentowanych pomysłów był naprawdę wysoki. Stąd jeszcze większa radość, że naszym studentom udało się zdobyć najwyższe miejsce na tle tak dużej konkurencji.”- Monika Mazurek-Skrzekowska.

Drugie miejsce zdobyła drużyna z Wybrzeża Kości Słoniowej, trzecie miejsce drużyna z Białorusi. Przyznano też dwie nagrody specjalne dla drużyn z Korei Południowej i Rosji.

CO. Living

Projekt, który zaprezentowały polskie studentki został przygotowany pod przewodnictwem dr inż. arch. Andrzeja Dudy z Politechniki Śląskiej. „CO. Living” to propozycja, która porusza powszechny problem smogu. Projekt bazuje na nowoczesnej technologii oczyszczania powietrza, która ma pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Studentki zdecydowały się wyjść poza podstawową funkcję architektury i postawiły na aktywność skoncentrowaną na ochronie środowiska. Istotnym aspektem projektu było wykorzystanie jak największej ilości zieleni, która przenika się z architekturą. W celu minimalizacji zanieczyszczeń, wprowadzono technologię Smog Free Towers – czyli tzw. „zielonych płuc” w postaci innowacyjnych wież, dzięki którym mieszkańcy będą mogli cieszyć się komfortem dobrej jakości powietrza. To właśnie te wieże wzbudziły szczególną uwagę komisji. Dodatkowo na dachu budynku umieszczono olbrzymią przestrzeń w postaci zielonego dziedzińca, który umożliwi mieszkańcom spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Tym samym udało się stworzyć innowacyjny projekt miejsca przyjaznego dla ludzi, który pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dodatkowo projekt jest zgodny z czynnikami zrównoważonego budownictwa i energooszczędności oraz uwzględnia standardy Multi Comfort Saint-Gobain.

Laureatki otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości 1 500 euro oraz dwumiesięczny staż w prestiżowej firmie architektonicznej w Mediolanie, który stanowi dla nich wyjątkową okazję na rozwój i lepszy start, już na samym początku kariery zawodowej. Nagrodę główną wręczał przewodniczący jury, jednocześnie komisarz triennale arch. Stefano Boeri – słynny architekt, autor m.in. zielonych wieżowców Bosco Verticale.