9 min

Huta szkła - proces produkcyjny i rodzaje szkła

Huta
Huta

Dziś wykorzystuje się wiele innowacyjnych technologii do masowej produkcji szkła w polskich hutach. Dzięki nim wyroby te nie tylko mogą spełniać funkcję ozdobną na elewacji budynku lub w pomieszczeniach. Dzisiejsze szkło jest bezpieczne i wytrzymałe. Harmonijnie łączy tradycję z nowoczesnością. Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi oraz akustycznymi.

Okna, fasady, witryny sklepowe czy szyby samochodowe – to tylko wybrane przykłady zastosowań przeszkleń. Szkło od zawsze towarzyszyło ludziom. Plemiona żyjące nieopodal wulkanów miały nieograniczony dostęp
do szkła w naturalnej jego postaci (tektyt, empiryt). Z badań archeologicznych wynika, że szkło
zaczęto produkować w Mezopotamii, gdzie ślady użytkowania materiałów szklanych pochodzą
sprzed 3,5 tys. lat. Według historii mineralogii Pliniusza Starszego szkło po raz pierwszy zostało wytopione przypadkowo przez fennickich kupców w ognisku, około 5000 roku p.n.e. Jak podaje branżowy magazyn Science, w północnym Egipcie odnaleziono pozostałości fabryki szkła z 1250 roku p.n.e. Proces wytwarzania szkła jako cienkie, płaskie szkło okienne zostało udoskonalone w Normandii (Francja) w XIV wieku. Współczesne huty szkła, w tym polskie, produkują ten materiał przy wykorzystaniu nowoczesnych metod. Jak wygląda taki proces technologiczny i jakie rodzaje szkła można znaleźć na rynku? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części – zapraszamy do lektury!

Proces produkcyjny szkła

Produkcja rzemieślnicza szkła

Tradycyjne szkło produkuje się przede wszystkim z piasku kwarcowego, do którego, zależnie od potrzeb, dodaje się uszlachetniacze. Do najpopularniejszych należy zaliczyć:

 • węglan sodu,
 • węglan wapnia,
 • tlenek boru,
 • tlenek ołowiu.

Oprócz tego w składzie szkła mogą znajdować się pigmenty nadające materiałowi konkretną, pożądaną barwę. Mieszankę taką należy umieścić w specjalnym piecu szklarskim i stopić w temperaturze około 1200-1300oC. Tak powstaje masa szklana, która dzięki swojej plastyczności umożliwia formowanie różnych kształtów. Wraz z obniżaniem się temperatury twardnieje i ostatecznie zastyga.
Technika rzemieślnicza początkowo wykorzystywała specjalne formy, do których wlewano stopioną masę (prawdopodobnie już w III tysiącleciu p.n.e.). Wraz z upływem czasu ludzie opanowali metodę wydmuchiwania szkła, która stosowana jest po dziś dzień.
Na przestrzeni wieków zmieniały się nie tylko technologie, ale także narzędzia niezbędne do rzemieślniczej produkcji szkła. Dziś materiał ten wykonuje się przede wszystkim na skalę masową w nowoczesnych, przemysłowych piecach hutniczych.

Produkcja przemysłowa szkła

XIX wiek był okresem ogromnych przemian przemysłowych, industrializacji, która objęła swym zasięgiem również produkcję masy szklanej. Wtedy też pojawiła się nowa technologia prasowania szkła. Metoda ta szybko okazała się rewolucyjna, gdyż od tego momentu produkcja stała się tania i mogła być realizowana na masową skalę.
Zaczęły pojawiać się pierwsze, ogromne huty szkła, które zajmowały się przygotowywaniem między innymi:

 • butelek i szklanek,
 • baniek do żarówek,
 • szkła kryształowego,
 • szkła do okien.

W 1952 roku nastąpił przełom w produkcji szkła płaskiego. Alastair Pilkington wynalazł metodę na prawie idealnie płaskie szkło bez zniekształceń – proces FLOAT . Surowce przetapiane są w piecu szklarskim w temperaturze ok. 1550 °C. Tafla szklana uzyskiwana jest w procesie ciągłym, przez rozpływanie się płynnego szkła o temperaturze 1100°C po powierzchni stopionej cyny. Szkło równomiernie rozlewa się po powierzchni cyny i unosi się na niej, pokrywając jej całą powierzchnię. Grubość szkła float kontrolowana jest poprzez regulację prędkości z jaką  przesuwany jest krzepnący strumień szkła. Do produkcji szkła wykorzystuje się tzw. zestaw szklarski: piasek szklarski, węglan sodu, dolomit, tlenek glinu oraz inne substancje pełniące rolę barwników lub zmieniające właściwości fizyczne i chemiczne szkła.

Warto jednak pamiętać o tym, że przemysł szklarski nie doprowadził do całkowitego upadku techniki rzemieślniczej. Po dziś dzień działają artystyczne warsztaty szklarskie korzystające z metod chałupniczych. Ich wyroby nierzadko osiągają bardzo dużą wartość na rynku.

Rodzaje szkła

W obecnych czasach szkło stało się jednym z ważniejszych materiałów budowlanych. Ma charakter nie tylko dekoracyjny, ale i funkcjonalny, zależnie od zastosowanej technologii. Dynamiczny rozwój metod produkcji oraz materiałów sprawia, że wybór produktów jest bardzo szeroki. W ofercie Saint-Gobain znajduje się między innymi szkło:

 • szkło dekoracyjne,
 • szkło fasadowe,
 • szkło antykorozyjne,
 • szkło niskoemisyjne,
 • szkło lakierowane,
 • szkło ornamentowe,
 • szkło  wielkoformatowe tzw. XXL,
 • szkło przeciwsłoneczne,
 • szkło laminowane
 • lustra i szkło lustrzane,
 • szkło antyrefleksyjne
 • szkło barwione w masie, 
 • szkło odżelazione – ekstra białe, 
 • szkło klasyczne okienne.

Materiał ten jest również chętnie wykorzystywany do wykańczania i ozdabiania wnętrz. Doskonałym tego przykładem jest oferta producenta z Grupy Saint-Gobain , firmy Glassolutions, który ze szkła wykonuje m.in.:

 • zespolenia szklane – szyby do okien,
 • balustrady,
 • kabiny prysznicowe,
 • tradycyjne lustra,
 • przegrody,
 • półki,
 • podłogi,
 • drzwi...

…i wiele więcej. Szkło Saint-Gobain oraz producenta szyb zespolonych i szkła budowlanego Glassolutions spełniają najwyższe standardy jakości. Wyroby powstają dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oraz wysokiej klasy materiałów. Dzięki temu są wytrzymałe, estetyczne i jednocześnie sprzedawane w konkurencyjnych cenach.

Szkło do okien

Nasza nowoczesna, polska huta zajmuje się m.in. produkcją szkła do okien, które ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Współczesne szyby są czymś więcej niż tylko taflami przezroczystego szkła zajmującego lwią część okna. W głównej mierze jest to zasługą specjalnych powłok z tlenków metali szlachetnych nakładanych na szkło w procesie produkcyjnym. Taka powłoka, kilkaset razy cieńsza niż włos, jest w stanie sprawić, że szyby będą chronić przed słońcem, zabezpieczać przed zimnem, gwarantować jak największy dopływ naturalnego światła dziennego. Warto o tym wiedzieć, by wybrać dobre okna i cieszyć się nimi przez lata. 
Jednocześnie szkło nadaje budynkom unikalnego, bardzo nowoczesnego charakteru.

W Saint-Gobain zajmujemy się produkcją wielu rodzajów szkła okiennego, które łatwo dopasujesz do własnych potrzeb. To także wyroby o charakterze ozdobnym, które możesz stosować we wnętrzach, jak i do wykończenia fasady. Już teraz poznaj produkty, które zostały wielokrotnie przetestowane i cieszą się na rynku ogromną popularnością.

Ornamentowe szkło dekoracyjne

Eleganckie, szkło ornamentowe   jest dostępne w wersji przezroczystej, jak i barwionej. Jego ornamentowy charakter uzyskujemy w procesie walcowania pomiędzy dwoma cylindrami. Wyrób zwiększa prywatność i jednocześnie ma właściwości dekoracyjne. Do jego produkcji używamy najlepszych materiałów i bazujemy na sprawdzonych metodach.

Szkło fasadowe

Nowoczesna fasada budynku wykonana ze szkła ma być nie tylko estetyczna, neutralna w odbiorze, ale przede wszystkim funkcjonalna. Doskonałym tego przykładem jest rodzina szkieł przeciwsłonecznych COOL-LITE XTREME wraz z wysokoselektywnymi powłokami. Szkło fasadowe jest  skuteczną barierą przeciwsłoneczną. Przepuszczalność zmienia się automatycznie, w zależności od intensywności promieniowania UV. Materiał ten świetnie sprawdza się np. w budynkach biurowych, zapewniając komfortowe warunki pracy bez ograniczania dostępu do naturalnego źródła światła.

Szkło niskoemisyjne ECLAZ®

Nowa gama szkła, która powstała dzięki wieloletnim badaniom i stworzeniu przełomowej technologii produkcji szkła opracowanej przez Saint-Gobain. Szyby ECLAZ® – wykazują wyjątkowe właściwości, łącząc najlepszą wydajność energetyczną z niezrównanym dostępem do naturalnego światła dziennego. Możliwość korzystania z profitów izolacji termicznej zespoleń dwukomorowych (doskonała izolacyjność cieplna, wysokie zyski energetyczne) przy jednoczesnym zapewnieniu ilości naturalnego światła jak w zespoleniach jednokomorowych. Wykorzystując właściwości szkła ECLAZ inwestujesz w okna, które podnoszą komfort i wartość Twojego domu. Kupując dzisiaj okna z przeszkleniami ECLAZ otrzymujesz produkt, którego parametry będą odzwierciedlały największe potrzeby w zakresie komfortu świetlnego w pomieszczeniach oraz izolacyjności cieplnej dzisiaj i w dalekiej przyszłości.

Szkło lakierowane PLANILAQUE® COLOR-IT

Polecamy również, szkło lakierowane PLANILAQUE® COLOR-IT, które doskonale nadaje się do dekorowania wnętrz, jako okładzina ścienna lub element drzwi czy mebli.  PLANILAQUE® COLOR-IT to szkło, które łączy wyrazistość koloru z elegancją szkła. Nowa kolekcja opiera się na współczesnych trendach.

Szkło antykorozyjne Timeless

TIMELESS to antykorozyjne szkło, które zostało opracowane z myślą o zastosowaniach w kabinach prysznicowych. Można je wykorzystywać w parawanach prysznicowych, kabinach prysznicowych lub parawanach nawannowych. Szkło TIMELESS składa się z wysoko przeziernego szkła bazowego PLANICLEAR lub DIAMANT, na które naniesiono niewidoczną powłokę antykorozyjną. Niezależnie od grubości szkła, percepcja kolorów jest doskonała.

Szkło wielkoformatowe XXL

Szkło XXL nie tylko stanowi o charakterze budynku postrzeganego z zewnątrz, lecz kreuje niepowtarzalne, otwarte przestrzenie we wnętrzu budynku. Szkło wielkoformatowe ogranicza konieczność zastosowania ram, a więc nie zakłócają one przezierności przegród, a co za tym idzie możliwe jest uzyskanie wrażenia bardziej przestronnych wnętrz, z eleganckimi, płynnymi przejściami. Wnętrza wydają się przechodzić jedne w drugie i harmonijnie łączyć się z otoczeniem budynku, użytkownicy mogą zaś cieszyć się naturalnym światłem dziennym i podziwiać niczym nie zakłócony widok świata zewnętrznego. 

Ekologiczne lustra MIRALITE PURE, MIRALITE NATURA, oraz szkło z efektem lustra MIRASTAR

Lustra ekologiczne MIRALITE PURE i MIRALITE NATURA to lustra stworzone na miarę współczesnych czasów i potrzeb z poszanowaniem ludzi i planety. Są to lustra przyjazne ludziom i środowisku, wolne od ołowiu i rozpuszczalników organicznych.

Szkło z efektem lustra MIRASTAR oferuje niezwykły efekt lustra, którego wygląd zależy od warunków oświetleniowych. W zależności od warunków, szkło może zachowywać się jak lustro bądź też może być zupełnie przezroczyste i przepuszczać światło.

Szkło float DIAMANT

DIAMANT® to ekstra białe szkło typu float do szczególnych zastosowań. Wyjątkowo niska zawartość tlenku żelaza powoduje wysoki poziom przepuszczalności światła i perfekcyjne odwzorowanie barw. Dzięki neutralnej barwie krawędzi, szkło to różni się od standardowego szkła typu float, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Szkło DIAMANT® sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki wskaźnik reprodukcji barw, unikalny design i najwyższa jakość.

Szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE SKN 183

COOL-LITE® SKN 183 & 183 II to najnowsze wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne zapewniające najlepszy dostęp do światła dziennego. Szkło COOL-LITE® SKN 183 & 183 II zapewnia najwyższą przepuszczalność światła w rodzinie COOL-LITE®  TL 75% dla DGU w połączeniu z niskim współczynnikiem g (0,40), wysoką selektywnością (S = 1.88) oraz neutralnym wyglądzie.
To idealne rozwiązanie do zastosowania we wszystkich rodzajach fasad w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym, gdzie istnieje potrzeba zapewnienia odpowiedniego dostępu do światła dziennego bez pogorszenia pozostałych parametrów dla zapewnienia komfortu użytkownikom.

Bezpieczne akustyczne szkło laminowane

Dzięki zastosowaniu specjalnej folii PVB Silence szkło laminowane STADIP SILENCE pozwala na uzyskanie optymalnych parametrów wszędzie tam, gdzie zasadnicze znaczenie ma zarówno izolacja akustyczna jak i odporność na uderzenia, przy zastosowaniu jako szyba pojedyncza (np. kabiny tłumaczy symultanicznych) i zespolona (np. budynki położone w centrum miasta lub w pobliżu lotnisk, torów kolejowych, autostrad). Szkło STADIP SILENCE pozwala również na znaczne wytłumienie dźwięków deszczu i gradu padającego na okna i szyby zespolone montowane w połaciach dachowych. Bezpieczne szkło laminowane STADIP SILENCE składa się z dwóch lub więcej tafli szkła połączonych jedną lub kilkoma warstwami folii akustycznej PVB Silence.

Doświadczony producent szkła budowlanego i dekoracyjnego – polska huta

Nowoczesne fasady, okna, czy szklane elementy ozdobne odgrywają ważną rolę we współczesnym budownictwie. Dzięki nim możesz eksperymentować z aranżacją wnętrz, poprawiać funkcjonalność budynków i zmniejszać koszty ich utrzymania. Saint-Gobain wychodzi naprzeciw tym potrzebom. Jeśli szukasz najwyższej jakości wyrobów ze szkła w konkurencyjnej cenie, już dziś skorzystaj z naszej oferty. Produkty pochodzące z cenionych, polskich hut na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom. Zapewniają one nie tylko komfort, wytrzymałość i bezpieczeństwo, ale także stanowią odpowiedź na wyzwania naszych czasów, takich jak ekologiczne budownictwo, oszczędne gospodarowanie zasobami oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.