Hero Image
HAŁAS 2023
2 min

HAŁAS: W CENTRUM - wernisaż HA-LAS

W dniu 28 czerwca 2023 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbył się wernisaż instalacji HA-LAS. Instalacja jest pewnego rodzaju manifestem, którego celem jest zwrócenie uwagi przechodniów na problem hałasu w centrach miast oraz inspiracja do podejmowania działań poprawiających jakość życia w przestrzeni miejskiej.

W czerwcu zakończyła się tegoroczna edycja projektu HAŁAS: W CENTRUM, której  partnerem głównym była Grupa Saint-Gobain oraz marki: Ecophon, Glass, Glassolutions, Isover, Rigips, Weber, Leca oraz Norton

W tym roku tematem projektu edukacyjnego :W CENTRUM był miejski hałas. To jeden z efektów postępującej urbanizacji, który wpływa negatywnie na samopoczucie, szkodzi środowisku i naszemu zdrowiu. Według WHO, hałas jest drugim po smogu czynnikiem najbardziej zanieczyszczającym środowisko.

O tym, jak go rozpoznawać, jak redukować i jak się przed nim chronić, rozmawiano z ekspertami w ramach licznych wykładów i warsztatów edukacyjnych w ZODIAK: Warszawskim Pawilonie Architektury. Celem wszystkich zorganizowanych wydarzeń było dostrzeżenie i zrozumienie miejskiego hałasu jako zjawiska psychofizycznego, społecznego, kulturowego i ekonomicznego, a przede wszystkim – przestrzennego. Wszystkie wykłady były nagrywane i są dostępne na platformie YouTube.

Podczas wernisażu HA-LASu wyjaśnione zostało, dlaczego nowa, zielona funkcja użytkowa w mieście, służy budowaniu świadomości społecznej na temat zagrożeń powodowanych przez hałas oraz jak można poprawić istniejący krajobraz akustyczny miasta. Za pomocą HA-LASU :W CENTRUM stworzona została możliwość przeżycia wyjątkowego doświadczenia zmysłowego i przekonania się, że kontakt z przyrodą jest nieodzowny dla naszego zdrowia – fizycznego jak i psychicznego.

Jako Grupa Saint-Gobain cieszymy się, że mogliśmy być partnerem tego typu inicjatywy! Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia instalacji HA-LAS i doświadczenia spokoju, który wnosi do miejskiego zgiełku.

 

HAŁAS 2023 finisaż
HAŁAS 2023 finisaż