Hero Image
ASC2024 - Helsinki
3 min

Architecture Student Contest 2024

Nadchodzi kolejna odsłona Architecture Student Contest – międzynarodowego konkursu kierowanego do studentów architektury, których zadaniem jest projektowanie i ożywianie zdegradowanej przestrzeni miejskiej z uwzględnieniem komfortu użytkowników i wymagań środowiskowych. Po słonecznej Lizbonie przyszedł czas na przeciwną destynację. Gdzie odbędzie się najbliższa edycja konkursu? Jakie wyzwanie zostanie postawione przed uczestnikami?

Architecture Student Contest to konkurs dwuetapowy, kierowany do aktywnych studentów kierunków architektonicznych i pokrewnych z całego świata. Udział może być indywidualny, choć zazwyczaj uczelnie reprezentowane są przez dwuosobowe zespoły, nad którymi czuwa opiekun (pracownik naukowy).

Pierwszy etap konkursu realizowany jest na poziomie krajowym pod czujnym okiem lidera Saint-Gobain, działającego na terenie danego państwa. Zwycięski zespół wyłoniony w ramach kwalifikacji rodzimych przechodzi następnie do etapu międzynarodowego. Laureaci etapów krajowych prezentują swoje prace przed jury podczas pięciominutowych wystąpień. Należy również zaznaczyć, że na każdym z etapów konkursu w kapitule zasiadają znamienite osobistości architektury i cenieni w branży projektanci, co dodatkowo podnosi rangę tego wydarzenia.

Rejestracja do konkursu Architecture Student Contest 2024 potrwa do 29 marca 2024 roku. Jednocześnie jest to ostateczny termin nadsyłania prac do pierwszego etapu, który w poszczególnych krajach zostanie rozstrzygnięty w kwietniu 2024 roku.

Zadanie konkursowe w edycji 2024 - osiedle mieszkaniowe w Helsinkach

Przekształcanie tkanki miejskiej różnych miejsc świata to prawdziwa szkoła architektury dla każdego z uczestników konkursu. Tegoroczne Architecture Student Contest jest organizowane w Finlandii przy ścisłej współpracy z Uniwersytetem Helsińskim i miastem Helsinki. Uczestnicy edycji 2024 muszą zaprojektować osiedle mieszkaniowe ulokowane w okolicy Viikki Research Farm i Veterinary Teaching Hospital – na obszarze należącym do Uniwersytetu Helsińskiego, dla którego przygotowywany jest obecnie plan rozwoju na najbliższe lata. Studenci muszą skupić się na dostosowaniu projektu pod względem jego lokalizacji i dopasowaniu do sąsiadujących budynków czy okolicznej zieleni. Nie można zapomnieć także o oczekiwaniach osób przebywających na terenie uniwersytetu (studentów, wykładowców czy mieszkańców odwiedzających tę przestrzeń). Projekty powinny uwzględniać połączenie z budynkiem Gardenia (gdzie obecnie znajduje się browar rzemieślniczy CooHead Brew) oraz jego ogrodem japońskim, jak również planowane w nieodległej przyszłości zewnętrzne działania na otaczających terenach, m.in. wyburzenie starego muzeum rolniczego.

Każda edycja konkursu dotyczy innego miejsca i kraju. Poprzednia związana była z rewitalizacją działki wchodzącej w skład obszaru urbanistycznego Składowiska Odpadów Boavista w Lizbonie. Tutaj etap międzynarodowy nie obył się bez sukcesu Polski – reprezentantki Politechniki Wrocławskiej, Magdalena Kazulak i Konstancja Staniecka prowadzone przez dr hab. inż. arch. Annę Bać, otrzymały nagrodę Student Prize za projekt „Yellow”. Z kolei zadaniem edycji 2022 była renowacja obiektu starej warszawskiej fabryki oraz zaprojektowanie komercyjnego akademika w jej okolicy – w tej odsłonie konkursu trzecie miejsce w etapie światowym zajęli reprezentanci Politechniki Śląskiej, Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa, a opiekunem ich pracy był dr inż. Andrzej Duda.