Hero Image
ASC2023 - All Winners
6 min

Saint-Gobain ogłasza laureatów 18. edycji międzynarodowego konkursu dla studentów architektury

Międzynarodowe jury przyznało nagrody w 18. edycji konkursu „Saint-Gobain Architecture Student Contest”. Ponad 167 uczelni z 30 krajów wzięło udział w projekcie transformacji jednej z dzielnic Lizbony w Portugalii. Wyjątkowa nagroda od studentów uczestniczących w finale powędrowała do zespołu z Polski.

Zadaniem tej edycji, organizowanej w ścisłej współpracy z władzami miasta Lizbona, była renowacja jednego z istniejących obszarów pod kątem zaadaptowania go na potrzeby działalności kulturalnej, opracowanie nowego projektu budynku mieszkalnego oraz stworzenie projektu urbanistycznego dla przestrzeni publicznej łączącej te obiekty.
Ideą przyświecającą konkursowi, który został ogłoszony po raz pierwszy w 2004 roku głównie z myślą o studentach architektury, inżynierii i wzornictwa, jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia młodych specjalistów w realizacji projektów opartych na rzeczywistych potrzebach danej dzielnicy lub miasta i z zastosowaniem zasad zrównoważonego budownictwa firmy Saint-Gobain, w celu stworzenia przestrzeni życiowej, w której szanuje się zarówno planetę, jak i dobrostan mieszkańców.
Budynki muszą być maksymalnie energooszczędne i cyrkularne, cechować się niskim poziomem emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia. Jednocześnie powinny przyczyniać się do poprawy samopoczucia mieszkańców, tworząc zdrowe i komfortowe przestrzenie mieszkalne. W tym roku studenci już po raz drugi mieli możliwość oszacowania wpływu swoich projektów na środowisko w całym cyklu życia przy użyciu narzędzia do analizy dostarczonego przez partnera Saint-Gobain – firmę One Click LCA.

W Saint-Gobain wierzymy, że budynki mogą i powinny zapewniać ich użytkownikom komfort, zdrowie i dobre samopoczucie, a jednocześnie w minimalnym stopniu wpływać na środowisko naturalne. W kontekście globalnego ocieplenia, niedoboru zasobów naturalnych i postępującej urbanizacji, takie jest właśnie znaczenie naszego celu: MAKING THE WORLD A BETTER HOME. Każdego dnia na całym świecie, nasze zespoły opracowują niskoemisyjne i cyrkularne rozwiązania oraz promują lżejsze i bardziej zrównoważone budownictwo. Aby jednak wywrzeć realny wpływ na planetę, musimy współpracować z całym łańcuchem wartości – i to właśnie jest celem naszego konkursu dla studentów architektury. Ta wieloletnia inicjatywa Grupy Saint-Gobain stwarza studentom możliwość pracy nad prawdziwymi projektami podejmującymi wyzwania zrównoważonego budownictwa – powiedział Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain.

W kapitule 18. edycji konkursu ASC zasiadło zaszczytne grono wybitnych osobistości z kręgu architektury, budownictwa i zrównoważonego rozwoju: arch. José Luis Cortés Delgado (Przewodniczący Międzynarodowej Unii Architektów (UIA), Audrey Nugent (Dyrektor Global Advocacy, World Green Business Council), Catherine Chevillot (prezes Cité de l'Architecture et du Patrimoine), arch. Gonçalo Byrne (Prezes Portugalskiej Izby Architektów), arch. João Teixeira (Dyrektor Budynków Miejskich, Urząd Miasta w Lizbonie), arch. Sara Godinho (Dyrektor ds. przestrzeni publicznych, Urząd Miasta w Lizbonie), Rui Fragoso (kierownik ds. zarządzania budynkami i efektywnego gospodarowania zasobami w ADENE – Agency for Energy), Pascal Eveillard (Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju biznesu, Saint-Gobain) oraz Gabriel Golumbeanu (Markets & Sustainability Public Advocacy Manager, Saint-Gobain Rumunia).

ASC2023 - Jury międzynarodowe
ASC2023 - Jury międzynarodowe

Jury było pod dużym wrażeniem wysokiej jakości projektów zaproponowanych przez studentów. Każdego roku poziom prac konkursowych wzrasta, a coraz większą uwagę zwraca się na aspekty środowiskowe, takie jak ocena wpływu budynku na środowisko w całym cyklu życia, przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb funkcjonalnych i użytkowych proponowanych rozwiązań architektonicznych.


W międzynarodowym finale zwyciężył projekt „Green Wave” zespołu z Korei Południowej. Drugie miejsce zajął zespół z Portugalii z projektem „The Contemporary Pombalina House”, miejsce trzecie przypadło zespołowi z Meksyku za projekt „The Warehouse”. Nagroda specjalna powędrowała do studentek z Kolumbii za projekt „Dwellings in Memory, Building an Adaptive Lisbon”. Z kolei nagroda studentów, przyznawana przez wszystkie zespoły biorące udział w konkursie, trafiła do reprezentantek Polski - Magdaleny Kazulak i Konstancji Stanieckiej, studentek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej pod patronatem dr hab. inż. arch. Anny Bać, za projekt „Yellow”. Rówieśnicy docenili doskonałe wpasowanie budynków w otoczenie i klimat Lizbony, wyjątkową estetykę projektu architektonicznego oraz bardzo dobrze dopracowane aspekty techniczne w pracy Polek.


Jednocześnie podczas międzynarodowych finałów w Lizbonie ogłoszona została lokalizacja kolejnej, 19. edycji konkursu Saint-Gobain Architecture Student Contest. Tym razem ze słonecznej Portugalii udamy się na północ - na młodych projektantów czekają wyzwania architektoniczne stolicy Finlandii! 

Szczegółowe uzasadnienia nagrodzonych projektów znajdują się poniżej.


1. Miejsce: Green Wave (Zielona Fala), Korea Południowa
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/south-korea/green-wave

ASC2023 - 1 miejsce Korea Płd. - Green wave
ASC2023 - 1 miejsce Korea Płd. - Green wave

Jury nagrodziło ten projekt za bardzo wysoką jakość architektoniczną, techniczną, środowiskową i społeczną. Niezwykle oryginalna architektura bazuje na połączeniu jakości przestrzeni zewnętrznych i powiązań z pobliskimi budynkami, z przestrzeniami wewnętrznymi naruszającymi układ powłoki zewnętrznej i płaszczyzn poziomych. Dzięki temu pozostałe przestrzenie zostały przekształcone w wysokiej jakości wnętrza dla mieszkańców, zapewniając jednocześnie harmonijną komunikację z obszarami zewnętrznymi.

2. Miejsce: The Contemporary Pombalina House (Nowoczesny Dom Pombalina), Portugalia
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/portugal/contemporary-pombalina-house

ASC2023 - 2 miejsce Portugalia - Contemporary Pombalina House
ASC2023 - 2 miejsce Portugalia - Contemporary Pombalina House

Koncepcja ta kładzie nacisk na zachowanie specyfiki historycznego miasta, jakim jest Lizbona, oraz na znaczenie integracji z otoczeniem. Projekt został doceniony za jego potencjalną wykonalność, dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów, łatwości w budowie i utrzymaniu, a tym samym uwzględnieniu wpływu jego eksploatacji na zrównoważony rozwój. Zapewnia on również doskonałą równowagę pomiędzy zabudową a środowiskiem naturalnym.

3. Miejsce: The Warehouse (Magazyn), Meksyk
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/mexico/thewarehouse

ASC2023 - 3 miejsce Meksyk - The Warehouse
ASC2023 - 3 miejsce Meksyk - The Warehouse

Projekt ten bardzo dobrze wpisuje się w otoczenie dzięki zastosowaniu pasywnych rozwiązań projektowych w elewacji, odpowiednich rozwiązań chroniących przed słońcem od strony zachodniej przy większej otwartości od strony wschodniej, aby zoptymalizować komfort użytkowników. Strategia ta sprawdza się również w odniesieniu do wentylacji i przepływów ciepła. Ponadto, zwrócono również uwagę na wykorzystanie lekkich i prefabrykowanych materiałów w celu skrócenia czasu budowy i zmniejszenia ilości odpadów.

Nagroda studentów: Yellow (Żółty), Polska
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/poland/yellow

ASC2023 - Student Prize Polska - Yellow
ASC2023 - Student Prize Polska - Yellow

Studenci, którym dano możliwość zagłosowania na swój ulubiony projekt, szczególnie docenili narrację zaproponowaną w ramach projektu Yellow, inspirowanego kolorowymi fasadami i ulicami Lizbony. Yellow Street, nawiązująca do zrewaloryzowanych ulic Pink Street i Blue Street, wypełniona jest żółtym kolorem elewacji, harmonizując ze słońcem, słynnymi żółtymi tramwajami i barwnymi budynkami.

Nagroda specjalna: Dwellings in Memory, Building an Adaptive Lisbon (Miejsca w pamięci – budujemy adaptacyjną Lizbonę), Kolumbia
https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/project/2023/colombia/dwellings-memory-building-adaptive-lisbon

 

Nagroda specjalna została przyznana przez jury za narrację projektu ukierunkowaną na przystosowanie się do scenariusza zmian klimatycznych w przyszłości, nie tylko poprzez zapewnienie niższego zużycia energii, ale także utrzymywanie komfortu termicznego wewnątrz budynku. Innym docenionym aspektem było skupienie się na rewitalizacji obszaru z integracją lokalnej roślinności, również z uwzględnieniem scenariuszy adaptacji do przyszłych zmian klimatu.

Related documents
Noty prasowe
2023.07.12_PR_Saint-Gobain ogłasza laureatów konkursu ASC2023