Program Polskie Miasta Przyszłości 2050 wciąż „żyje” i cieszy się zainteresowaniem. Niedawno minął rok od jego rozpoczęcia i do tego czasu zdążył zainteresować i natchnąć do działania wiele osób. Kilka miesięcy temu powstała studencka wersja raportu o nazwie „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych”, która również zetknęła z sympatią władz miast oraz mediów. Koło Naukowe Architektury Jutra z Politechniki Warszawskiej, które w „ odświeżonej” wersji raportu zajęło się przygotowaniem wizualizacji, postanowiło przekuć swoją wiedzę i umiejętności w coś nowego.
Studenci wzięli na warsztat miasto, w którym studiują. Przeanalizowali różne miejsca Warszawy i wybrali, te które według nich można by przekształcić w taki sposób by lepiej odpowiadały potrzebom mieszkańców i całego miasta oraz wyzwaniom klimatycznym. A są to: Podmoście i Bulwar Karskiego na Starym Mieście, place Teatralny i Konstytucji, ulica Targowa na Pradze Północ, ulica Waliców, Dworzec Wschodni, Most Śląsko-Dąbrowski, a nawet Aleje Jerozolimskie.
Lokalizacje te zostały sfotografowane i na podstawie zdjęć stworzono wizualizacje, które przedstawiają te same miejsca wzbogacone o większą przestrzeń dla pieszych, zieleń, a także lepszą i bardziej estetyczną infrastrukturę, a wszystko to projektowane w myśli zrównoważonego rozwoju. Nie zabrakło także odważnych pomysłów jak wiszące w powietrzu akwarium-oceanarium. Kadry tych wizualizacji zostały zestawione z wcześniej wspomnianymi zdjęciami z obecnym stanem tych miejsc, które dziś Warszawiacy mogą obejrzeć w centrum, przy Architektonicznym Pawilonie Zodiak.
Wystawa potrwa do 18 września. Zapraszamy.