Zasady zachowania
Grupa Saint-Gobain uważa, że do zasadniczych wartości, jakie podziela zarówno ogół pracowników, jak i kadra kierownicza, należą: zaangażowanie zawodowe, szacunek dla innych, prawość, lojalność i solidarność. To one stanowią zasady zachowania obowiązujące wszystkie osoby zatrudnione w Grupie.

Zaangażowanie zawodowe
Zaangażowanie zawodowe
Zaangażowanie zawodowe to jak najlepsze wykorzystywanie posiadanych kompetencji i wiedzy, a także Ich nieustanne doskonalenie, wymaga ze strony pracownika zaangażowania osobistego i pełnej gotowości do realizacji powierzonych zadań i nabywania koniecznych umiejętności.Zaangażowanie to oznacza także skuteczną dbałość o poszanowanie środowiska oraz ochronę zdrowia i bezpieczeństwo pracy.

Szacunek dla innych
Szacunek dla innych
Szacunek dla innych stanowi konieczny warunek osobistego i zawodowego rozwoju każdego z nas. Obowiązuje on we wszystkich spółkach Grupy na całym świecie. Oznacza poszanowanie różnorodności, innych kultur i otwarte podejście do wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia. Szacunek dla innych wyraża się poprzez umiejętność i gotowość słuchania, informowania, wyjaśniania i dialogu.

Prawość
Prawość
Zasada prawości nakazuje każdemu z nas bezwzględne przestrzeganie reguł uczciwego postępowania w działalności zawodowej. Zasada ta nie dopuszcza żadnych kompromisów prowadzących do przedkładania interesów osobistych nad interesy Grupy powierzone w ramach wykonywania obowiązków zawodowych, zarówno w Grupie, jak i w stosunkach z partnerami zewnętrznymi, i to niezależnie od praktyk stosowanych lokalnie. W odniesieniu do pewnych grup pracowników, o ile charakter ich obowiązków tego wymaga, opracowywane są bardziej szczegółowe reguły zachowania.

Lojalność
Lojalność
Zasada lojalności oznacza uczciwość i prawość w relacjach z przełożonymi, kolegami, podwładnymi i partnerami zewnętrznymi. Zasada ta zabrania dążenia do realizacji celów osobistych stojących w sprzeczności z celami realizowanymi przez przedsiębiorstwo i Grupę. Wiąże się ona z przestrzeganiem zaleceń i reguł wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych spółkach oraz w Grupie.

Solidarność
Solidarność
Solidarność opiera się na poczuciu zawodowej odpowiedzialności każdego pracownika, która powinna przeważać nad postawą skoncentrowaną na własnych dążeniach, na wspieraniu pracy zespołowej oraz na jak najlepszym wykorzystywaniu potencjału każdego pracownika w realizacji celów przedsiębiorstwa i Grupy. Wyklucza ona takie formy funkcjonowania i zarządzania, które satysfakcję osobistą stawiają ponad interesami przedsiębiorstwa i Grupy.
Zasady postępowania
Grupa Saint-Gobain postanowiła określić zasady postępowania, na jakich opiera się działalność ogółu kadry kierowniczej i pracowników w ramach wykonywania obowiązków służbowych, niezależnie od kraju, w którym działalność ta jest prowadzona.Zasady te przyczyniają się do realizacji odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju, zgodnego z długoterminową strategią prowadzoną przez Grupę.

Przestrzeganie prawa
Przestrzeganie prawa
We wszelkich sprawach spółki Grupy zobowiązane są do przestrzegania wszystkich przepisów obowiązujących w kraju lub krajach, w których prowadzą działalność gospodarczą.
W szczególności zaś nie podejmują żadnych działań, które mogłyby stanowić naruszenie przepisów o ochronie konkurencji, oraz nie biorą udziału w żadnych formach finansowania partii łub działalności politycznej, nawet jeśli lokalne przepisy na to zezwalają.
Odrzucają wszelkie formy czynnej lub biernej korupcji. Zarówno w krajowych, jaki w międzynarodowych transakcjach handlowych. Ponadto zobowiązują się, że w dziedzinach, wobec których zostały określone poniższe zasady postępowania, nie będą świadomie wykorzystywać ewentualnych luk prawnych lub braku przepisów w celu ominięcia praktyk obowiązujących w Grupie.

Poszanowanie środowiska
Poszanowanie środowiska
Spółki Grupy działają aktywnie na rzecz ochrony środowiska. Wszystkie zakłady, niezależnie od miejsca funkcjonowania, muszą być zarządzane w taki sposób, by możliwe było określenie konkretnych celów związanych z ochroną środowiska, a także regularne monitorowanie zadań podjętych dla ich realizacji oraz ocena tych zadań w odniesieniu do wyznaczonych celów.
Spółki Grupy dążą do podnoszenia standardów ochrony środowiska, tak by kształtowały się one na poziomie wykazywanym przez najskuteczniej działające, porównywalne zakłady innych spółek Grupy, nawet jeśli oznacza to stosowanie kryteriów ostrzejszych niż obowiązujące w świetle prawa danego kraju.

Przestrzeganie zasad w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy
Przestrzeganie zasad w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy
Spółki Grupy podejmują wszelkie niezbędne działania, aby zapewnić jak najbardziej skuteczną ochronę zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Do tych działań należy opracowywanie polityki zapobiegania zagrożeniom dla zdrowia i bezpieczeństwa oraz jej wdrażanie, a także kontrola osiągniętych rezultatów. Ochrona dotyczy zarówno pracowników własnych, jak i pracowników firm-podwykonawców, pracujących na terenie zakładu należącego do Grupy. Spółki dążą do podnoszenia standardów ochrony zdrowia
i bezpieczeństwa pracy, tak by kształtowały się one na poziomie wykazywanym przez najskuteczniej działające porównywalne zakłady innych spółek Grupy, nawet jeśli oznacza to stosowanie ostrzejszych kryteriów niż obowiązujące w świetle prawa w danym kraju.

Poszanowanie praw pracowniczych
Poszanowanie praw pracowniczych
Spółki Grupy szczególnie dbają o poszanowanie praw pracowniczych i prowadzą aktywny dialog ze swoimi pracownikami.
Poza tym, bez żadnych wyjątków, obowiązane są przestrzegać następujących zasad, nawet jeśli nie wynikają one z prawa obowiązującego w danym kraju. Nie mogą korzystać z pracy przymusowej oraz z pracy dzieci, ani bezpośrednio, ani pośrednio, ani za pośrednictwem podwykonawców, którzy wykonują prace w obiektach należących do Grupy. Nie mogą podejmować żadnych działań dyskryminacyjnych wobec pracowników, na etapie zarówno rekrutacji, zawierania umowy o pracę i jej realizacji, jak i po upływie terminu obowiązywania umowy o pracę.



