Hero Image
PPK_6_image00159_1600px
4 min

SAINT-GOBAIN ZAPRASZA DO SWOJEJ PRZESTRZENI W PRACOWNI PRZEWROTU KOPERNIKAŃSKIEGO

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, stanowiąca część Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, została otwarta. Jednym z najemców tego prestiżowego obiektu jest Grupa Saint-Gobain w Polsce, partner inwestycyjny, który w przestrzeni PPK stworzył własne miejsce spotkań i dyskusji na temat innowacji i zrównoważonego budownictwa, dokąd zaprasza wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem oraz działaniami z zakresu ESG.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, stanowiąca część Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, została otwarta. Jednym z najemców tego prestiżowego obiektu jest Grupa Saint-Gobain w Polsce, partner inwestycyjny, który w przestrzeni PPK stworzył własne miejsce spotkań i dyskusji na temat innowacji i zrównoważonego budownictwa, dokąd zaprasza wszystkich zainteresowanych zrównoważonym rozwojem oraz działaniami z zakresu ESG.

Centrum Nauki Kopernik rozszerza swoją działalność o dodatkowy ośrodek rozwojowo-badawczy w dziedzinie edukacji. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to przestrzeń pełna innowacji i kreatywnego podejścia do nauki i pierwszy tego typu ośrodek B+R w naszym kraju dostępny dla każdego. Za projekt odpowiadała Heinle, Wischer und Partner Architekci, zaś wykonawcą generalnym był Unibep. We wnętrzach siedziby nie zabrakło także rozwiązań Saint-Gobain, partnera inwestycyjnego, który dostarczył materiały budowlane zapewniające bezpieczeństwo pożarowe wnętrz i optymalną akustykę, takie jak akustyczne rozwiązania podłogowe Weber czy ściany działowe Rigips, w obu przypadkach z zastosowaniem wełny szklanej Isover, a także sufity akustyczne Ecophon, szkło Glass i Glassolutions oraz szkło ogniochronne Vetrotech.

– Motywem przewodnim przyświecającym twórcom, jak i wszystkim partnerom zaangażowanym w ten projekt, było stworzenie wielowymiarowego obiektu odpowiadającego potrzebom chwili, co było bez wątpienia wyzwaniem. Szeroki zakres działalności PPK wymagał zastosowania rozwiązań umożliwiających elastyczne podejście do aranżowania przestrzeni i dopasowania jej do pełnienia często nietypowych funkcji. Zabezpieczenie obiektu pod kątem akustycznym stanowiło równie ważny punkt tego projektu, ponieważ nic tak nie sprzyja nauce i koncentracji, jak ograniczenie zewnętrznych bodźców dźwiękowych – mówi Henryk Kwapisz, Dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain w Polsce.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego zlokalizowana jest na Powiślu przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie, czyli w chętnie uczęszczanej części Warszawy. W odpowiednio wytłumionych wnętrzach realizowane będą programy badawczo-rozwojowe i naukowe, eksperymentalne badania w wyspecjalizowanych laboratoriach, nie zabraknie też miejsca na wystawy, spotkania dydaktyczne pracowników naukowych, seminaria czy konferencje naukowe.
Grupa Saint-Gobain w Polsce do swojej przestrzeni zlokalizowanej na parterze PPK zapraszać będzie partnerów, np. uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, architektów czy firmy z branży budownictwa i motoryzacji do wspólnej dyskusji na szeroko pojęte tematy związane z ESG, wizją miast przyszłości oraz architekturą jutra i rozwiązaniami, które pomagają ją tworzyć.

– Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie jest interdyscyplinarnym ośrodkiem specjalizującym się w badaniu procesów nowoczesnego nauczania oraz kompetencji niezbędnych w XXI wieku. Ambicją Saint-Gobain również jest edukować przedstawicieli branży oraz partnerów i społeczeństwo na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, dobrostanem człowieka, komfortem mieszkańców miast oraz ekologią, ale też zwracać uwagę na bieżące problemy współczesnego świata i wspólnie poszukiwać rozwiązań. Chcemy, by nasza przestrzeń w PPK była miejscem pogłębionej debaty oscylującej wokół celu nadrzędnego Grupy „Making the World a Better Home” – wyjaśnia Michał Ciesielski, Dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji.

Na dowód tych słów w pracowni Saint-Gobain w Polsce zlokalizowanej na parterze budynku umieszczony został interaktywny ekran zachęcający przechodniów do wspólnej zabawy w szczytnym celu. Zadanie polega na „złapaniu” pojawiających się ikon przedstawiających komforty – termiczny, akustyczny, świetlny. W ciągu 2 minut, od 1 do 4 graczy może zbierać je po to, by dołożyć swoją cegiełkę dobroczynną na poczet wybranego celu charytatywnego określonej fundacji. Aktualnie beneficjentem gry jest Fundacja Saint-Gobain w Polsce, która wspiera uchodźców i osoby relokowane w związku z wojną w Ukrainie.

– Jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, jesteśmy niezmiernie dumni, że mogliśmy współpracować z Centrum Nauki Kopernik przy budowie pierwszego w Polsce powszechnie dostępnego ośrodka B+R. Liczymy na to, że nasze partnerstwo zaowocuje wieloma cennymi spotkaniami na drodze do lepszej przyszłości tak budownictwa, jak i planety – dodaje Michał Ciesielski.

Image

      

Image

  

Image

     

Image

      

Image

      

Image

  

Zdjęcia z otwarcia Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie. Materiały Centrum Nauki Kopernik i Saint-Gobain.