Światło ma znaczenie

Naturalne światło, choć ma decydujący wpływ na wszystko, co się dzieje na Ziemi, nie jest zauważalne dopóki jest go za dużo lub za mało. Projektując dom warto pamiętać, aby tak zaprojektować funkcje budynku względem stron świata, aby światło współtworzyło nastrój i dobre warunki do pracy. Właściwe doświetlenie wnętrz podnosi komfort, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym,  ograniczając zmęczenie. Więcej naturalnego światła w pomieszczeniach sprawia, że wzrok się mniej męczy przy pracach wymagających skupienia, a to przekłada się na lepszą wydajność w nauce, pracy oraz na bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Każdy pokój, a zwłaszcza w dziecinny, powinniśmy odpowiednio doświetlić, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i ze względów czysto użytkowych. Ludzie w naturalny sposób będą chętniej korzystać z lepiej doświetlonych przestrzeni. Sztuczne światło nigdy nie zastąpi naturalnego, dlatego duże okna zyskują na popularności, a pomiar natężenia światła rzeczywiście wpadającego do pomieszczeń, jest już standardowym działaniem projektantów domów komfortowych, a nie tylko energooszczędnych.

 

Komfort a luksy

Należy pamiętać, że elementy otoczenia zewnętrznego jak drzewa, budynki itp. potrafią znacznie zredukować część światła, docierającego do okien. Przykładowo, 10-metrowa przeszkoda położona w odległości 15 m od elewacji, może zredukować nawet o 50% ilość naturalnego światła, jaka dociera do wnętrza pomieszczenia w odległości 5 m od okna. Natężenie oświetlenia mierzymy w luksach. W pochmurny dzień na zewnątrz budynku natężenie światła wynosi 5000 luksów i takie natężenie pozwoli przeciętnie doświetlić pomieszczenie wartością 500 luksów, ale tylko w okolicy otworu okiennego, w głębi pomieszczenia to będzie tylko 50 luksów. Kuchnię, pokój jadalny, pokój dzienny warto bardzo dobrze doświetlić światłem naturalnym, ponieważ 80% naszego czasu w domu spędzamy właśnie w tych pomieszczeniach.  W ramach projektu Multi Comfort Saint-Gobain zaleca się, aby, min. 60% czasu w godzinach od 8 do 18 w ciągu roku, średnia wartość natężenia światła w pomieszczeniu wynosiła min. 300 luxów. Opłaca się zapewnić dwustronne naświetlenie pomieszczeń, gdyż spadek natężenia światła w pomieszczeniu jest wtedy mniej odczuwalny. Trzeba pamiętać, iż zadaszenia, balkony również mogą zacieniać pomieszczenia.

 

Pamiętajmy, że pragnąc żyć w harmonii z naturą, w pięknych i jasnych pomieszczeniach, zwracamy uwagę na właściwe doświetlenie i wykorzystanie światła naturalnego. Odpowiednie przeszklenia zapewniają wysoki poziom światła dziennego, dzięki któremu czujemy się wolni i zrelaksowani.

 

Poznaj pozostałe komforty! Kliknij tutaj.