Case Study

Szkoła Podstawowa Zamienie

Architect
DEEM Przedsiębiorstwo Projektowo-Wykonawcze
Project manager
Rembud Przasnysz
Client
SP Zamienie
Localisation

Zamienie Warszawa Polska

Szkoła z Bajki? Nie, to szkoła nowej generacji podwarszawskim Zamieniu

 

Coraz więcej samorządów rozumie, jak ważnym aspektem pracy i rozwoju najmłodszych jest właściwa akustyka pomieszczeń szkolnych a nowe standardy w tym zakresie coraz chętniej wprowadzane są już na etapie projektowania szkół. Najlepszym tego przykładem jest nowo otwarta podstawówka w podwarszawskim Zamieniu. I choć od otwarcia placówki minęło zaledwie kilka miesięcy, uczniowie zgodnie przyznają, że jest to szkoła jak z bajki.

 

Szkoła Podstawowa w Zamieniu to nowoczesny, przestronny budynek posiadający różnorodne przestrzenie edukacyjne i rozwiązania technologiczne, które sprzyjają uczeniu się. Mieści się w nim łącznie 29 sal lekcyjnych, dwie świetlice, biblioteka, dwusektorowa sala gimnastyczna z zapleczem sanitarnym, siłownia i sala fitness oraz sala gimnastyki korekcyjnej. Obecnie uczy się tu 350 uczniów, jednak docelowo placówka przyjmie nawet 1500 dzieci. Przy takiej ilości młodych i energicznych osób, hałas byłby gwarantowany, gdyby o rozwiązaniu tego problemu nie pomyślano jeszcze na etapie projektowania.
 

- Nasza szkoła od początku stawia na połączenie tradycji i nowoczesności. Naszym celem jest, aby uczniowie otrzymali wszechstronną dobrze ugruntowaną wiedzę, poznali samych siebie, rozwijali swoje pasje i zainteresowania w najlepszych do tego warunkach pracy. Tworzymy taką atmosferę, aby uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi czuli się tu dobrze i nie wracali do domów zmęczeni po kilku godzinach pobytu w szkole. Pomagają nam w tym zainstalowane w całej szkole panele dźwiękochłonne, które obniżają hałas i redukują pogłosowość pomieszczeń – mówi Michał Doliński, dyrektor szkoły podstawowej w Zamieniu.

 

- Materiały dźwiękochłonne zostały zastosowane w korytarzach i holach, szatniach, sali sportowej, salkach ćwiczeń i siłowni, auli, jadalni oraz w salach dydaktycznych i świetlicach – mówi Mikołaj Jarosz z firmy Ecophon. - Czyli we wszystkich tych pomieszczeniach, w których dobra akustyka jest szczególnie pożądana. Nie jest przypadkiem, że właśnie w stosunku do tych typów pomieszczeń określono precyzyjne wymagania w obowiązkowej dla projektantów normie akustycznej PN_B-02151-4:2015-06 - dodaje.

Jednymi z nielicznych pomieszczeń, które są pozbawione materiałów dźwiękochłonnych są obszerne klatki schodowe, a ponieważ są wydzielone drzwiami od korytarzy i holi stanowią zamknięte, bardzo pogłosowe przestrzenie. Dyrektor placówki podkreśla jednak, że ma to swoje pozytywne strony. Nawet osoby, które przychodzą do szkoły tylko na chwilę, po przejściu przez głośną klatkę schodową momentalnie zauważają komfort akustyczny, jaki panuje na korytarzach. - Szkoła w Zamieniu jest szkołą nowej generacji. Nie ma tu nawet tradycyjnych dzwonków. Zastąpiła je muzyka dobiegająca z zainstalowanych wszędzie głośników, a w niektórych pomieszczeniach jest tak cicho, że można usłyszeć nawet ciche brzęczenie głośników podłączonych do zasilania – podkreśla Mikołaj Jarosz.

 

Z dobrej akustyki zadowoleni są również rodzice

 

Podkreślają oni, że rozwiązania dużo wnoszą do warunków, w jakich uczą się ich dzieci. Są świadomi wyników badań edukacyjnych, które wskazują na to, że jakość przestrzeni, w której przebywają uczniowie ma bezpośredni wpływ na to, jakie są ich osiągnięcia szkolne. Rozwiązania, takie jak panele ścienne umieszczone w niektórych pomieszczeniach, budzą zaciekawienie – wiele osób odruchowo je dotyka starając się zrozumieć jak działają. Największy efekt akustyczny zauważają jednak w przestrzennej auli szkoły, gdzie mimo wielkiej kubatury, nie ma problemu ze zrozumieniem mowy.

 

- Planując realizację nowej inwestycji oświatowej w Gminie Lesznowola – budowę Szkoły Podstawowej w Zamieniu zdecydowaliśmy już na etapie projektowania, w że w nowej szkole zastosujemy rozwiązania, które będą odpowiadały na problem hałasu w szkole. Zastosowane na etapie realizacji inwestycji rozwiązania akustyczne firmy Ecophon sprawiły, że pomieszczenia dydaktyczne w Szkole Podstawowej w Zamieniu wolne są od irytującego hałasu, nawet wtedy, kiedy uczniowie nie zachowują się najciszej. Zastosowane rozwiązania mają również, trudny do przecenienia, wpływ na komfort i efekty pracy nauczycieli. To bardzo ważne, bo dobrostan pedagogów ma bezpośredni wpływ na sukces edukacyjnych ich uczniów – dodaje Jacek Bulak, dyrektor Placówek Oświatowych w Lesznowoli, który odpowiedzialny był za inwestycję.

 

- Szkoła w Zamieniu stanowi więc przykład nowego standardu akustycznego, który jest charakterystyczny dla szkół projektowanych i budowanych zgodnie nową normą akustyczną – dodaje Mikołaj Jarosz – Jednak większość istniejących budynków szkolnych drastycznie odbiega od tego standardu. Można to zmienić instalując w nich podobne rozwiązania jak w Zamieniu, korzystając chociażby z rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

Rozwiązania Saint-Gobain:

  • Rozwiązania Ecophon:

    • Ecophon Super G Plus

    • Ecophon Akusto Wall Super G

    • Ecophon Solo Rectangle

    • Ecophon Solo Baffle