Case Study

Dom studencki Gillies Hall Uniwersytetu Monasha

Architect
Jackson Clements Burrows Architects
Project completion date
Client
Uniwersytet Monasha w Melbourne
Localisation

Frankston Melbourne VIC Australia

Opis realizacji

Dom studencki Gillies Hall Uniwersytetu Monasha w Melbourne, został oddany do użytkowania w lutym 2019 roku i jest obecnie największym certyfikowanym budynkiem pasywnym w Australii, zbudowanym z elementów z drewna klejonego krzyżowo (technologia CLT). We wszystkich szybach zespolonych zastosowanych w tym budynku, dostarczonych przez Saint-Gobain Glassolutions, zastosowana została ciepła ramka dystansowa SWISSPACER ULTIMATE.

Akademik zlokalizowany jest na należącym do Uniwersytetu Monasha kampusie Peninsula w miejscowości Frankston na przedmieściach Melbourne. Budynek składa się z sześciu pięter i ma powierzchnię 6.500 metrów kwadratowych; jest to obecnie największy w Australii, a wręcz na całej półkuli południowej, budynek posiadający certyfikat domu pasywnego, zbudowany z płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT).

Gillies Hall spełnia deklarowany przez uniwersytet cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2030 roku. Potwierdzone odpowiednim certyfikatem zapotrzebowanie budynku na ciepło wynosi 5 kWh/m² na rok, a więc jest o około 70-80 procent niższe niż w przypadku porównywalnego budynku skonstruowanego przy użyciu metod standardowo stosowanych w Australii. Według inżynierów z Grün Consulting, którym zlecono przeprowadzenie certyfikacji domu pasywnego, zapotrzebowanie Gillies Hall na energię pierwotną wynosi 131 kWh/m² na rok a współczynnik wymiany powietrza n50 wynosi 0,5.

W budynku mieści się 150 mieszkań jednoosobowych, 2 mieszkania chronione oraz wspólne powierzchnie użytkowe, dostępne dla około 250 studentów mieszkających na terenie kampusu. Ciepłe, jasne kolory ścian i sufitów z drewna klejonego tworzą przyjemną atmosferę wewnątrz budynku i sprawiają, że mieszkańcy mogą poczuć się w nim jak w domu. Konstrukcja zbudowana z litego drewna zainstalowanego na betonowym cokole została wzniesiona w ciągu zaledwie jedenastu tygodni. Od strony zewnętrznej, pięć górnych kondygnacji posiada charakterystyczną okładzinę z czerwono-pomarańczowych pionowych lameli z blachy. W rejonie okien lamele są ustawione pod kątem 90 stopni do płaszczyzny ściany, tworząc interesującą grę cieni na elewacji.

Ogromne znaczenie dla osiągnięcia standardu domu pasywnego ma wybór odpowiedniego przeszklenia. W obiekcie zainstalowano ponad 1.000 m² szyb zespolonych dostarczonych przez Saint-Gobain Glassolutions Niemcy. W celu skutecznego wyeliminowania mostków cieplnych na krawędzi szyby zastosowano posiadającą certyfikat domu pasywnego ciepłą ramkę dystansową SWISSPACER ULTIMATE. Dzięki zastosowaniu folii paro- i gazoszczelnej ramka dystansowa o wysokiej efektywności energetycznej zapobiega ucieczce argonu wypełniającego przestrzeń międzyszybową i wnikaniu do niej pary wodnej przez cały okres użytkowania okna. Pozwala to na trwałe zapewnienie funkcji termoizolacyjnej szyby zespolonej, a tym samym całego budynku.

Kolejne czynniki decydujące o spełnieniu przez obiekt standardu domu pasywnego to panele słoneczne zainstalowane na dachu oraz wykorzystanie energii wiatrowej dostarczanej z farm wiatrowych Murra Warra zlokalizowanych między Adelajdą a Melbourne. Gillies Hall posiada również własny zbiornik na wodę deszczową; odpowiednia koncepcja pozwala na wykorzystanie nadmiaru wody na terenie kampusu.

Max Gillies, którego imię nosi budynek, studiował na Uniwersytecie Monasha w latach 60-tych. Podczas sierpniowej ceremonii inauguracyjnej znany australijski aktor i producent filmowy słusznie nazwał budynek nazwany jego imieniem „drogowskazem przyszłości”, a profesor Margaret Gardner AO, prezes i prorektor Uniwersytetu, pochwaliła dzieło pracowni JCBA jako „najpiękniejszą ozdobę kampusu Peninsula”. Gillies Hall jest pierwszym oddanym do użytku budynkiem uniwersyteckim w ramach Net Zero Initiative.

Dzieło architektów zostało już uhonorowane licznymi nagrodami, w tym przyznaną w 2019 r. nagrodą klimatyczną Construction21 „Green Solutions Awards”. Projekt zdobył też pierwsze miejsce w konkursie Premiers Sustainability Awards oraz – przyznaną również w 2019 roku – nagrodę zrównoważonego rozwoju w konkursie Australian Timber Design Awards.

Rozwiązania Saint-Gobain

 

  • Ciepłe ramki SWISSPACER dedykowane do izolacji międzyszybowych w szybach zespolonych

  • Ciepła ramka klasy premium - SWISSPACER Ultimate

Więcej realizacji SWISSPACER

 

  • Szyby zespolone SAINT-GOBAIN GLASSOLUTIONS CLIMAPLUS COOL-LITE SKN 176

Więcej realizacji GLASSOLUTIONS

 

  • CLIMAPLUS XTREME 50/22 na bazie szkła SAINT-GOBAIN GLASS

Więcej realizacji SAINT-GOBAIN GLASS