Case Study

Dom jednorodzinny z wyjątkową akustyką.

Architect
Pracownia Lobo, arch. Michał Kościelny
Project manager
Marcin Ryłko
Client
Paweł Kowalczyk
Localisation

Warszawa Warszawa Polska

Opis realizacji:

Ecophon opracowuje i sprzedaje systemy akustyczne, które przyczyniają się do poprawy komfortu akustycznego przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej. Nasi doradcy zalecają architektom i projektantom wnętrz, jakie systemy akustyczne powinni zastosować, aby rozwiązać problem hałasu i zredukować pogłos w biurach, placówkach edukacyjnych lub służby zdrowia. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się projekty mieszkalne, jak np. domy jednorodzinne. Rzadziej nie oznacza w ogóle.  
Planując budowę swojego wymarzonego domu w śląskich Wilamowicach Państwo Anastazja i Paweł Kowalczyk dokładnie wiedzieli, jak ma on wyglądać, jakie ma pełnić funkcje i na czym osobiście im zależy. Poza ergonomią i funkcjonalnością pomieszczeń, ważna była akustyka ich nowego domu. Podczas kilku spotkań z przedstawicielem Ecophon, Bartoszem Knapikiem, podkreślali, że bardzo lubią słuchać muzyki, która towarzyszy im przez cały dzień oraz to, że  marzy im się salon, w którym całą rodziną będą spędzać wolny czas. Istotne też było, aby dźwięki z salonu nie rozchodził się po całym domu. Znacząca była również zrozumiałość mowy w tak dużej otwartej przestrzeni. Projekt domu wykonał pan Michał Kościelny z pracowni architektonicznej Lobo oraz Państwo Kowalczyk. Projekt wnętrz i aranżacja całości to już praca własna właścicieli domu. Koncepcja zakładała wykorzystanie najwyższej jakości materiałów. Do aranżacji akustycznej domu wykorzystano 168 szt. wolnowiszących pionowych płyt sufitowych Ecophon Solo Baffle, które idealnie wpisują się w klimat wnętrza, zapewniając też odpowiednie jego wyciszenie. System sufitowy Ecophon Focus Lp w wersji korytarzowej pozwolił ograniczyć duży pogłos charakterystyczny dla takiej bryły obiektu. Na ścianach zamontowano system Ecophon Focus Levels o różnych grubościach, który zniwelował poziome odbicia dźwięków. 


Montaż systemów Ecophon wykonał pan Marcin Ryłko, który na co dzień zajmuje się wykończeniem domów i suchą zabudową, jednak instalacja paneli nie stanowił dla niego większego problemu. Przyznał, że poszczególne elementy systemów są bardzo dobrze wykonane, co ułatwiło precyzyjny montaż.


Pan Paweł Kowalczyk samodzielnie nadzorował etapy budowy i wykończenia jego domu. Stale informował nas o postępach i otrzymaliśmy od niego masę dobrych wiadomości. Po zamontowaniu płyt Solo Baffle otrzymaliśmy wiadomość, którą zapamiętamy na długo: „Zdjęcia nie oddają ich rzeczywistego piękna”. Kolejne ciepłe słowa padały z ust Pani Anastazji, kiedy już wspólnie robiliśmy sesję zdjęciową wykończonego domu: „Panowie, którzy montowali sprzęt od nagłośnienia powiedzieli, że jeszcze nie spotkali się z tak dobrze wyciszonymi pomieszczeniami w domu jednorodzinnym”.  Instalacja hi-fi została dobrana, zamontowana i skalibrowana przez Pana Michała Pawłowskiego z firmy Technikarium, który również był pod wielkim wrażeniem akustyki tak wysokiego i dużego pomieszczenia i sam powiedział, że nie spodziewał się aż tak dobrego efektu końcowego.  


Realizacja tego projektu przyniosła nam wiele satysfakcji, szczególnie osobiście zaangażowany w projekt Menedżer sprzedaży Bartosz Knapik cieszył się z efektów wraz z właścicielami. „Praca z ludźmi świadomymi swojego celu to czysta przyjemność, a ich uznanie to dla mnie potwierdzenie, że jestem w dobrym miejscu i jako Ecophon robimy dobre rzeczy dla uszu, oczu i umysłu”- podsumował. 

 

Rozwiązania Saint-Gobain:

  • System sufitowy Ecophon Focus Lp w wersji korytarzowej
  • System Ecophon Focus Levels
  • Wolnowiszące pionowe płyty sufitowe Ecophon Solo Baffle

Więcej realizacji ECOPHON