Historia SG 350 lat

HISTORIA GRUPY SAINT-GOBAIN

Poznaj niezwykłą historię Grupy Saint-Gobain. Ponad 350 lat istnienia firmy Saint-Gobain to wciąż trwająca opowieść o zmianach, adaptacji i wpływie na rozwój cywilizacji.

XXI wiek

XXI WIEK

ŚWIATOWA GRUPA, ZA KTÓRĄ STOI 350 LAT HISTORII

Działania Grupy Saint-Gobain koncentrują się na realizacji strategii Zrównoważony Habitat (budownictwo) oraz na rozwoju międzynarodowym.

XX wiek

XX WIEK

REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA I CZASY
WSPÓŁCZESNE

W pierwszej połowie XX wieku nowe trendy w architekturze oraz rozwój przemysłu samochodowego przyczyniły się do powstawania nowych potrzeb i nowych rynków. Dzięki takim wynalazkom jak szkło wytwarzane w procesie ciągłym, czy technologia hartowania, w Saint-Gobain rozpoczęto produkcję szyb samochodowych. Wprowadzenie technologii Sekurit pozwalającej na zakrzywianie powierzchni szkła wpłynęło na zmianę ich projektowania. Saint-Gobain jest do dziś jest liderem światowym w produkcji szyb samochodowych. Co drugi samochód w Europie ma szyby wyprodukowane przez Saint-Gobain.

W portfelu produkowanych przez Saint-Gobain nowości znalazły się także elektrooporowe materiały ogniotrwałe, wełna mineralna oraz włókna szklane.

Grupa dokonuje wielu ważnych przejęć w celu rozwinięcia swojej sieci dystrybucji materiałów budowlanych w Europie oraz kontynuuje rozwój swojej działalności na wielu rynkach przemysłowych.

XIX

XIX WIEK

ROZWÓJ ZAPOTRZEBOWANIA NA SZKŁO

W obliczu międzynarodowej konkurencji Saint-Gobain poszerza i dywersyfikuje swoje działania biznesowe o nową specjalizację, produkcję chemikaliów.

Pod koniec wieku zarówno produkcja szkła jak i produkcja chemikaliów są dla firmy równie istotne. Nowe trendy w architekturze, moda na „budynki ze szkła i stali” szczególnie w projektach budynków użyteczności publicznej takich jak sklepy, stacje kolejowe, arkady miejskie zwiększają popyt na szkło do zastosowań architektonicznych.

XVIIII

XVIII WIEK

CZAS DOBROBYTU I ROZWOJU

Zastosowanie metody odlewania szkła było dla fabryki Saint-Gobain szansą na stworzenie własnej niszy na rynku europejskim. Proces odlewania szkła powoli, lecz nieuchronnie wypierał szkło dmuchane i docelowo doprowadził do zdetronizowania konkurencyjnych weneckich technologii. Rosnący popyt generowany przez potrzeby budownictwa oraz dekoracji wnętrz, w połączeniu z technologicznym monopolem, pozwoliły fabryce uzyskać silną pozycję rynkową. Do czasu rewolucji francuskiej zakład był jedynym producentem szkła odlewanego na świecie i przeżywał swój największy rozkwit.

XVII wiek

XVII WIEK

POWSTANIE KRÓLEWSKIEJ MANUFAKTURY LUSTER

Historia Saint-Gobain rozpoczęła się w 1665 roku, kiedy to na mocy edyktu króla Ludwika XIV jego minister finansów, Jean-Baptiste Colbert, założył w Paryżu pierwszą manufakturę szkła pod nazwą Manufacture des Glaces de Miroirs. Istotnym elementem planów politycznych i gospodarczych Jean-Baptiste Colberta było osłabienie supremacji Wenecji w branży produkcji szkła w Europie. W związku z tym manufaktura otrzymała liczne ulgi podatkowe i przywileje, między innymi czasowy monopol. Produkcję szkła w fabryce w miejscowości Saint-Gobain rozpoczęto w 1688 roku. Dzięki zastosowaniu nowego rodzimego wynalazku, technologii pozwalającej produkować szkło lane, fabryka w Saint-Gobain stała się największym eksporterem wielkich zwierciadeł w Europie. To właśnie tu wyprodukowano 357 luster do Sali Zwierciadlanej w Wersalu. Lustra stały się produktem pożądanym, prawie wszyscy pragnęli naśladować wersalską Galerie des Glaces, która do dziś nie ma sobie równej.